Hoşgeldiniz  

VALİLİK İLİMİZE GÖNDERİLEN MÜLTECİLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI.

admin | 13 Haziran 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

Iğdır’lı yerel bir gazetecinin sosyal medyadaki paylaşımı sonrası ortaya çıkan Iğdır Mülteci Kampı’ndaki  isyan sonrasında, 18 otobüs dolusu mültecinin Kırklareli/Pehlivanköy’e gönderildiği gerçeğinin ortaya çıkması sonrasında oluşan tepkiler üzerine Kırklareli Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Kırklareli Valiliği yapılan  tarafından  ve Kırklareli yerel medyaya gönderilen  yazılı açıklamasında,

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya üzerinden, Iğdır Geçici Gönderme Merkezi’nden Tüberküloz, Kanser, Verem v.b. bulaşıcı hastalıklı mültecilerin Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildiği yönünde asılsız, proveke ve halkı kışkırtmaya yönelik haberler ile ilgili olarak, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Iğdır Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce’de yapılan 2019/10 NOLU BASIN AÇIKLAMASI ile aşağıda belirtilen;

“İlimiz Geçici Geri Gönderme Merkezinde barındırılan göçmenlerin 09.06.2019 tarihinde ülkelerine geri dönmek için kısa süreli ayaklanma hareketi güvenlik güçlerimizce kısa sürede tamamen kontrol altına alınmıştır. Herhangi bir müdahalede bulunma ihtiyacı hasıl olmadığı gibi, söz konusu iddialarda belirtilen pazarlık veya taleplerin kabul edildiği söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır.

Bulaşıcı hastalık iddialarının ayaklanma hareketi ile ilgisi bulunmamakla beraber, bu hususla ilgili tüm personellerimiz ile 861 göçmenin sağlık taraması yapılmış, iki göçmende tüberküloz olduğu tespit edilmiştir. Ayrı bölümde tutulan ve bulaşıcı hastalık şüphesi bulunan 45 kişinin tanıları kesinleşinceye kadar gerekli tetkik ve gözetim işlemleri Iğdır İlinde devam etmektedir.

Dolayısıyla 400 kişiye tüberküloz bulaştığı hususu asılsız olup, bu tarz söylemlerde bulunanlar halkımızı yanlış bilgilendirerek, korku ve endişeye düşürme gayreti içerisindedirler.” IĞDIR VALİLİĞİ İL BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN İFADELERİNDEN DE ANLAŞILACAĞI ÜZERİNE YAPILAN HABERLER VE SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI GERÇEĞİ YANSITMADIĞI GİBİ BAZI KİŞİ YADA KİŞİLERCE VATANDAŞLARI KORKU VE ENDİŞEYE DÜŞÜRME GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR.

Iğdır Geçici Geri Gönderme Merkezinden, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün talimatı ile Ülkemizde yer alan Geri Gönderme Merkezleri arasında kapasite ve güvenlik bakımından en üst seviyede olan ve aynı zamanda modern ve standartlara en uygun yer olması sebebiyle, İlimizde bulunan Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edilen mültecilerin tüm iş ve işlemleri Valiliğimizin koordinasyonunda İl Göç İdaresi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilmiş olup, yapılan sağlık taramalarında hiçbir bulaşıcı hastalığa rastlanılmamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ilgili Daire Başkanlığı Uzmanlarınca da, Iğdır İlinde gerekli tetkikler ayrıntılı bir şekilde yapılmış olup İlimize gönderilen mültecilerde herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanılmamıştır.

Iğdır Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce’de yapılan 2019/10 NOLU BASIN AÇIKLAMASI’nda bahsi edilen 2 TÜBERKÜLOZ HASTASI İLE AYRI BÖLÜMDE TUTULAN VE BULAŞİCI HASTALIK ŞÜPHESİ BULUNAN 45 KİŞİ ZATEN İLİMİZ PEHLİVANKÖY GERİ GÖNDERME MERKEZİ’NE SEVKİ YAPILMAMIŞTIR. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.denildi.

158 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi