Hoşgeldiniz  

TÜRKAN SAYLAN ÖLÜMÜNÜN 10 NCU YILINDA KIRKLARELİ’NDE ANILDI.

admin | 18 Mayıs 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) eski Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 10. yılında ÇYDD Kırklareli Şubesinin düzenlediği basın açıklaması ile anıldı.

18.05.2019 tarih saat 17.00 de Yayla Meydanı Sanat Evleri önünde yapılan basın açıklamasına ÇYDD üyelerinin yanı sıra bazı STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklamasını ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç yaptı. Meriç konuşmasında,

Rahat uyu Sevgili Türkan Hoca!

10 yıldır yüzünü görmesek de düşüncelerini, duygularını biliyor,  anlıyor; yapmak istediklerini yapmayı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bulanık tipili, fırtınalı, karanlık dönemlerde; yol bulmanın, iz seçmenin, aydınlığa çıkmanın olanaksız sanıldığı dönemlerde; çoğunluk bir kısırdöngü içindedir. Çoğunluk, el yordamıyla “el” yardımıyla karanlıktan sıyrılacağını sanır. Tutunacak dal arar.

Böyle dönemlerde insanların yazgılarını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, toplumu bütünüyle kavrayıp köklü bir değişmeye, gelişmeye, yeni bir yapıya iten insanlar çıkar ortaya.

Bir büyük geleceğin kapısını aralayan bu insanlar, ölümsüzleşir; çünkü onlar, amaca ulaşacağı süreçte neyi, ne zaman, nasıl yapabileceğini en iyi hesaplayan, tasarlayan ve yaşamı boyunca inanç ve güvenini her geçen gün biraz daha önderliğinde yoğunlaştıran kişilerdir.

Elbette Türkan Saylan bu kişilerdendir. Geri kalmışlığı, sömürüyü, bağımlılığı kırma; toplumu tümüyle geliştirme, çağdaşlaştırma ve demokratikleştirme amacına odaklanarak yaşamıştır ömrünce. Yaratıcıdır, üretkendir, yaptığı her şeyi sürekli kılmıştır.

Bütün bu özellikleri yaptığı her işe, söylediği her söze yansıtır. Çevresindeki her insanda kalıcı izler bırakır.

13 Nisan 2009’da Türkan Hocanın evine ve ÇYDD’nin 81 noktasına düşen bir çeşit bombaydı aslında. ÇYDD “hiçbir iyiliği cezasız bırakmayan” zorbalara inat, tam da Türkan Hocanın istediği gibi yerinde kaldı, alanı bombaların yıkıntılarına terk etmedi.

Hani “Ne ektiysen onu biçersin!” derler ya…

Sevgi ekti Türkan Saylan…

Sevgi ektiği topraklarda sevgiye açan çiçekler bitti.

Onu sonsuzluğa uğurlayalı 10 yıl oldu.

10 yıldır yüzünü görmesek de düşüncelerini, duygularını biliyor,  anlıyor; yapmak istediklerini yapmayı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Her şey güzel olacak!

Rahat uyu Sevgili Türkan Hoca! dedi.

 

25 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi