Hoşgeldiniz  

TRAKYA PLATFORMUNA “EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE ” ÖDÜLÜ

admin | 25 Haziran 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

 

İstanbul Çevre Mühendisleri  Odasınca bu yıl 6. Düzenlenen , Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi nde yapılan    Vı. Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası kapsamında Trakya Platformu “Ekolojik Yıkımla Mücadele”  ödülüne  layık görülmüştür.

Trakya Platformu kuruluş amacı doğrultusunda “Trakya’nın bir bütün olarak ekolojik, kentsel, doğal, çevresel, tarihsel, sosyal, kültürel değerleriyle birlikte korunması ve gelecek kuşaklara ve zamanlara taşınabilmesi hepimizin kuruluşlarımızın ve üyelerimizin yaşamsal varlık sebebi olduğundan Trakya’nın değerlerinin, varlıklarının talan edilmesine, ranta açılmasına, hukuka, bilime ve kamu yararına aykırı planlanmasına, sağlıklı ve dengeli bir çevre ve kent yaşamının yok edilmesine, zarar görmesine karşı Trakya da mücadeleyi bütünlüklü sürdürebilmek, iletişim ve dayanışma da bulunmak, birlikte çalışmalar yürütmek, toplumsal bilinç ve duyarlılığı arttırmak ve kurumsal hale getirmek için kurulmuştur..”  Bilim hukuk ve yürütme kurulları  gönüllük kapsamında çalışmalarına devam etmektedir.

Vı. Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası nedeniyle düzenlenen panelin açılış konuşmasını Şube Başkanı Meryem Kayan yaptı.

Sabancı Üniversitesinden Dr. Ümit ŞAHİN  İklim değişikliği değil, İklim Krizi olarak adlandırdığı konuşmasında hemen önlem alınmadığı takdirde yaşananların telafisi mümkün olmayan boyutlara ulaşacağını belirterek Küresel ısınma=Küresel iklim krizi, yeryüzünün yüz yüze olduğu en önemli sorun. Çünkü, diğer bütün sorunlardan farklı olarak, doğrudan varoluşa ilişkin bir kriz.  yaklaşık yüz bin yıldır baş etmek zorunda kaldığı en büyük felaket olduğunu yaptığı sunumda aktardı.

TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Prof Dr İbrahim KABOĞLU  yaptığı konuşmada  “Çevre Kanununda   yapılan değişikliklerinin, yaşam hakkı ile ilgili kanunlar olduğunu torba yasayla yapılmamalıdır . Bütüncü bir biçimde değerlendirilmelidir. Neden mi..?   Çevre 3 boyutludur  Kentsel, kırsal  ve kültürel çevre bir bütün olarak ele alınmalıdır. “  dedi.

Çidem sunumunda ,  Trakya’nın genelinde verilen mücadelenin bir bütünlük içinde bilimsel çalışmalar, hukuksal verilerle süreçlerin her aşamasını yakından takip ettiğimizi,  Saha çalışmalarında Kent Konseyimizin  özellikle gençlerden oluşan Çalışma grubunun  saha faaliyetlerini Dokuzhöyük süreci, Su tünelleri, anıt ağaçlar mağara,  yarasalar,  karınca yuvalarının  koruma kapsamında kullandığımızı tespit ve tescil sürelerini yakından takip ettiklerini Trakya Platformu bilim hukuk kurullarının ve gönüllü akademisyenlerden oluşan Galeri Mağara Araştırma grubunun destek ve katkılarıyla  çalışmalarla ekolojik yıkıma karşı  mücadele ettiklerini her şart ve koşulda yaşamı savunmaya devam edeceklerini   belirtti.

Panel ödül töreni ardından sona erdi.

Panele   Orhan SARIBAL   Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı -Bursa Milletvekili,  Trakya Platformu bilim ve hukuk kurulundan Prof Dr Doğanay Tolunay, Doç Dr Cemal Polat, Av. Gülşen Tufan, İzmir Barosundan Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile STK temsilcileri katıldı.

124 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi