Hoşgeldiniz  

TRAKYA ” GÜNEŞİN ÇOCUKLARINI ” ANDI

admin | 20 Haziran 2019 | Bölgesel, Gündem, Manşet A- A+

 

ÖDP Kırklareli İl Örgütü tarafından düzenlenen  ve Edirne,Tekirdağ,Kırklareli illerinden gelen devrimcilerin katıldığı” Trakya Güneşin Çocuklarını Anıyor! etkinliği  Ahmetbey beldesinde yapıldı.
İlki  7 Mayıs 2011  tarihinde Edirne’nin Süloğlu İlçesinde düzenlenen anma etkinliği; bu yıl da Lüleburgaz`ın Ahmetbey Beldesinde  Belediyeye ait yazlık düğün salonunda  gerçekleştirildi.

‘Trakya Güneşin Çocuklarını Anıyor ” olarak düzenlenen etkinliğe 300 kişinin katıldığı ve etkinlikte tüm katılımcılara kuru fasülye, pilav ayran ve tatlıdan oluşan ücretsiz yemek ikram edildi.
1976 yılından başlayan ve  günümüze kadar olan süreçte Devrimci Mücadele sürecinde şehit düşen ve çeşitli nedenlerle aramızdan ayrılanlar adına düzenlenen  anma etkinliğine yoğun ilgi vardı.
Ahmetbey kasabasında yazlık düğün salonunda  düzenlenen etkinlik ÖDP eski genel Başkanı ve CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş’ın da katılmasının ardından  Ahmetbey mezarlığını ziyaret ile başladı. Ahmetbey beldesinde ölen Uğur Gören, M.Ali Yolagelmez, Ali Rıfat Furuncu,Mustafa Dul gibi devrimciler için  mezarları başında bir anma etkinliği düzenlendi. Mezarlıkta düzenlenen anmada  ÖDP Lüleburgaz ilçe Başkanı Ali Osman Topuz tarafından ölen devrimcilerin  mezarları başında tarihi geçmişleri anlatıldı ve sonrası mezarlarına çiçekler konulması ile sona erdi.
Mezarlık  ziyaretinin ardından sunuculuğunu Elif Varol’un yaptığı etkinlikte ölenler adına yapılan saygı duruşu ile başladı.” Unutmadık-Unutturmayacağız, geçmişimize sahip çıkıyoruz ” diyerek ölenler  slayttan özgeçmişleri ile anlatıldı.Ölen devrimcilerin gençlik, Devrimci Yol ve ÖDP süreçleri ve yaşamlarında verdikleri mücadeleleri slaytlarla anlatıldı.
Açılış konuşmasını yapan Lüleburgaz ÖDP ilçe Başkanı Ali Osman Topuz  düzenledikleri etkinliğin Trakya`daki devrimciler açısından önemine değindi ve “Aramızdan ayrılan, yıldızlara uğurlanan Güneşin Çocukları`nı unutmadık unutmayacağız, unutturmayacağız. Devrimci değerlerimize sahip çıkacağız. Yoldaşlar amaçladığımız bu etkinliğimiz yitirdiğimiz Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne`li arkadaşlarımızı anmak ve unutmamaktır. Bu anma etkinliği artık geleneksel hale gelmiştir.” dedi.
Ardından söz alan Özgürlük ve Dayanışma Partisi eski  Genel Başkanı ve CHP Beyoğlu Belediye eski Belediye Başkan adayı Alper Taş’ta konuşmasında geçmişte çeşitli nedenlerle yaşamını yitiren devrimcilerin sürdürdükleri mücadelelerin günümüzde teslim olmadan yoluna devam eden devrimcilerin yolunu aydınlattığını belirtti. Taş, “Kaybettiğimiz arkadaşlarımız bizi ayakta tutan toprağın derinliklerindeki köklerimizdir. Geçmişin teslim olmayan geleneğiyle, teslim olmaya niyeti olmayan devrimci gençlerin mücadelesiyle yarınlara durmadan, bıkmadan yürümeye kararlıyız.dedi. Taş Trakya’da 3 kişinin özeti ile tüm devrimcileri anmak istiyorum.Trakya deyince Nasuh Mitap’ı anmadan geçemem. Kendisini çok fazla tanıma şansım olmadı ama telefonla görüşüyorduk.Devrimci Yol hareketinin kurucusu olarak onu özel bir yere koymamız gerekiyor. Onun bizim parti içinde yer almaması,ÖDP üyesi olmaması,  bizim ona verdiğimiz önemi,tarihsel değerini ve anlamanı hiç bir zaman küçültmedi küçültemezde. Devrimciler ve Türkiye solu için özellikle  2010 yılı referandum bizim için çok önemlidir. O dönemde Nasuh Mitap bana ”çok iyi yerde duruyorsunuz.Çok tarihsel ve anlamlı bir iş yapıyorsunuz. Türkiye’nin geleceği açısından dik duruşunuz önemlidir diyerek bizim verdiğimiz mücadelenin  altını özellikle çizmişti. Bugün o günlere baktığımızda ne kadar doğru yerde durduğumuzun da bir göstergesi oldu.Ve yine geçmişle geleceği bağlayan bir ağabeyim Fevzi Güvener ve bir genç kardeşimiz Bahadir Grammeşin’i  de genç yaşta kabettik kendisini ve 3 devrimcimizi anarak onların şahsında  tüm devrimcilerimizi anmak istedim dedi.Taş konuşmasında Türkiye’de yaşanan sürecide özetledi.
Etkinlik Alper Taş’ın konuşmasının ardından sahne alan Çorlu  ÖDP’li yerel müzik grubu dinletisi ile sona erdi..

68 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi