Hoşgeldiniz  

SES KIRKLARELİ TEMSİLCİLİĞİ : TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ

admin | 12 Nisan 2019 | Bölgesel, Genel, Manşet, Sağlık A- A+

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet  Emekçileri Sendikası Kırklareli Temsilciliği TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ” Konulu bir basın açıklaması yaptı.

11.04.2019 tarih saat 18.00 de Kırklareli Tabip Odasında yapılan basın açıklamasını Ses Sendikası Kırklareli eşbaşkanı Serkan Ağırbaş okudu. Ağırbaş okuduğu basın açıklamasında,

SES KIRKLARELİ TEMSİLCİLİĞİ TALEPLERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ
YIPRANMA PAYI HAKKIMIZIN; EK GÖSTERGE HAKKIMIZIN; TEMEL ÜCRETLERİMİZİN YÜKSELTİLMESİNİN ve TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ.
Ekonomik kriz ile artan hayat pahalılığı milyonlarca emekçinin yaşamını alt üst etmeye devam ediyor.
TÜİK’in ve sendikaların yapmış olduğu araştırmaların sonuçları göz önüne alındığında sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yoksulluk sınırının altında ücret almakta olduğu anlaşılmaktadır.
Yoksulluk sınırı altında almış olduğumuz ücretlerimiz enflasyon karşısında her gün erirken, gelirimizin büyük bir bölümü temel gıda maddelerinin yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim maddelerine gitmektedir.Her gün elektrikten doğalgaza, benzinden temel gıda maddelerine kadar yapılan zamlar göstermektedir ki emekçilerin yaşadığı enflasyon resmi kaynaklarca açıklanan enflasyon rakamlarının kat be kat üstündedir. Yaşadığımız yüksek orandaki enflasyon ve buna bağlı olarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ücretlerimizin erimesine neden olurken, ücretlerimizin iyileştirilmesi
talebimiz ise bizlere döner sermaye ödentileri gösterilerek ya reddediliyor ya da toplu sözleşme masasında yandaş sendika ile birlikte düşük oranda zamlarla geçiştiriliyor.
İktidarın sağlık alanında uyguladığı halk düşmanı politikayla sağlık, para kazanılan,kar elde edilen bir sektör haline dönüştürülmüştür. Ek ödeme/döner sermaye ödemeleri sağlık alanında çalışanları arasında çalışma barışının bozulmasına, gelir eşitsizliğinin derinleşmesine ve sağlık hizmeti sunumunun dengesinin bozulmasına neden olmakta olur, bu ek ödeme ve döner sermaye ödemeleri emekliliğe
yansıtılmamaktadır. Ek ödeme/döner sermaye ödemeleri artık “gelirler azaldı”denilerek komik miktarla ifade ediliyor ya da hiç ödenmiyor. Üniversite Hastanelerinin büyük bir bölümünde döner sermaye ödemeleri sıfırlanmışken, nöbet ücretleri ödenmezken, Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ise döner sermaye ödentilerinde büyük oranda düşüşler yaşanmaktadır.
Gün geçtikçe de döner sermaye ödemelerindeki sorunlar artarak devam etmekte, tüm emekçileri kapsayan bir sorun alanı oluşturmaktadır.Ek ödemelerde durum böyleyken temel ücretlerimizde de erime her geçen gün devam etmektedir.Sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışanların temel ücretlerinde 2015 Temmuz ayından bugüne ortalama 270 dolar ile 373 dolar arasında bir kayıp yaşanmıştır.
Ek ödemelerinin/ döner sermaye ödemelerinin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle de emekli olduğumuzda, emeklilik maaşlarımızda ciddi oranda azalma olmaktadır. Emekli maaşlarımızdaki bu düşüş, insanca yaşamaya yetecek düzeyin çok be çok altına ücret almamıza neden olması nedeniyle ağır ve tehlikeli iş koşullarına rağmen emekli olmaktan imtina ediyoruz..Bu nedenle,Performansa göre ücretlendirme politikalarından vazgeçilmeli, ek ödeme ve performans ödemeleri yerine insanca yaşamaya yetecek temel ücret belirlenmelidir.Ancak bu süre içerisinde de; Bu güne kadar ücretlerimizde yaşanan kayıplar ek zam ile karşılanmalı,  gasp edilen döner sermaye ödentileri de faizleri ile birlikte ödenmeli, Sabit ödemelerde enflasyon farkı ödenmeli, iki katına çıkarılarak maaşa ve emekliliğe yansıtılmalıdır.Maaş hesaplarımız Sayıştay’ın ifadesi ile “çok karmaşık”tır. Bu karmaşıklık ortadan kalkmalı, tüm ücretlerimiz temel ücret olarak ödenmeli ve TÜİK’in Eylül 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6.167 TL,   Türk İş’in Aralık 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6.322 TL olması nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet  işkolunda çalışan bir emekçinin bugün için alması gereken en az temel ücret 6.500 TL olmalı  ve tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Yaşanan krizin faturasının emekçilere kesilmek istendiği bu günlerde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak krizin faturasının krizi yaratanlar tarafından karşılanması, İnsanca yaşamı içeren taleplerimizin de bir an önce karşılanması için siyasi iktidarı uyarıyoruz.
Bugün insanca yaşamaya yetecek ücret için yapmış olduğumuz açıklamayı burada bitirirken,,11 Mayıs’ta ülkenin dört bir yanından gelen emekçilerle Fiili hizmet süresi zammı, 3600 ek gösterge ve en az temel ücret 6.500 TL olsun diye Ankara’da bir buluşma gerçekleştireceğiz
Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini SES’siz kalmamaya, hakları için mücadeleye davet ediyoruz

 

44 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi