Hoşgeldiniz  

SABAHATTİN ALİ KIRKLARELİ’NDE ANILDI

admin | 09 Nisan 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

ÇYDD Kırklareli Şubesi tarafından  Türk edebiyatının eşsiz yazar-şairi Sabahattin Ali, 2 Nisan 2019 Salı günü, ölümünün 71’inci yıl dönümünde, sevenleri ile birlikte  düzenlenen anma töreni ile bir kez daha anıldı.
2 Nisan 2019 tarih Salı günü günü İstasyon caddesinde saat 17.30 da Sabahattin Ali büstü önündeki etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider,STK Temsilcileri ile birlikte kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

CYDD tarafından 29 yıldır  her yıl düzenlenen etkinliklerle anılan yazar Sabahattin Ali  2 Nisan 1948’de, Kırklareli Merkez ilçeye bağlı Çukurpınar (Sazara) Köyü ile Üsküp beldesi arasında faili meçhul olarak katledildiği ve bu ilin Sabahattin Ali’nin katledildiği değil yaşatıldığı kenti olarak  Kırklareli’de yaşatılmaya devam edileceği vurgulandı.
ÇYDD ve Kırklarelililer’in, “Kırklareli, Sabahattin Ali’nin katledildiği değil, yaşatıldığı yerdir” deyip,  adını şehrin en işlek yerindeki sokağa, parka verip büstünü yerleştirdiği ve her yıl sembolik mezarını ziyaret edip adına çeşitli etkinlikler düzenlenerek anılıyor
 ÇYDD Kırklareli Şubesi tarafından, İstasyon Caddesi üzerindeki Sabahattin Ali Parkı önündeki, Sabahattin Ali büstü önünde gerçekleşen tören, Sabahattin Ali büstüne çelenk sunumunun ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında, Ezgi Taran  11 yaşında vahşice katledilen Zeynep Esin ile ilgili bir konuşma yaptı. Çağdaş Gençlik adına konuşmasını yapan Taran, ülkemizdeki ceza sistemi konusunda mevcut politikaların değiştirilmesi ve gerekli cezaların uygulanması için mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayarak, Ölümler olmasın dedi.
ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç, Zeynep Esin için bir kez daha baş sağlığı dileklerini ilettikten sonra konuşmasına şöyle devam etti: “1948 yılının 2 Nisanı’nda yani 71 yıl önce seçilen bir tetikçinin ateşlediği tabancayla, Istrancalar’da sırtından vurularak katledilen öğretmen, yazar, şair, çevirmen, aydın Sabahattin Ali, başı öne eğilmeden yaşayan ve öyle de anılan edebiyatçılarımızdandır.
‘Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız bu yurdun bütün yükünü omuzlarında taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik. Bu ne affedilmez suçmuş meğer!’ diyor Sabahattin Ali. Ve diyor ki; ‘Çalmadan, çırpmadan, bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek, bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?’
Düştüğü yerde, oluk oluk akan kanı, bir fidana can olup kök salmış mıdır bilinmez ama onun yapıtları düşmanın asla ulaşamayacağı derinlerde on yıllardır yaşıyor. Bazen Karadeniz’e uzanıyor Sabahattin Ali’nin sesi, başı öne eğmemeyi salık veriyor. Bazense sevdanın dillere dolanan sözü oluyor. Sabahattin Ali, bundan 71 yıl önce ilimiz topraklarında katledildi. He ne kadar sözde katil yakalanmış ve güya cezalandırılmış olsa da, öldürülmesinin üzerindeki bilinmezlik perdesi hala tam olarak kaldırılmış değildir. Tıpkı Türk siyasi tarihindeki diğer faili meçhullerde olduğu gibi… Sabahattin Ali ilk değildi siyasi düşünceleri sonucu öldürülen, son da olmadı. Bundan sonra arka arkaya devam edildi suç işlenmeye… Siyasetçilerimizde ve Türk toplumunda hukuk ve demokrasi bilinci, insan onuruna saygı bilinci yerleşmedikçe bu cinayetler hep devam etmiştir, edecektir.
Bizler, ÇYDD Kırklareli Şubesi, demokratik kitle örgütleri ve Kırklarelililer olarak, 29 yıldır öldürüldüğü bu kentte yaşatmaya çalışıyoruz Sabahattin Ali’yi. Dünya döndükçe de hep çok sevdiği ‘insan’ konulu bıraktığı eserleriyle yaşatılacak, anılacaktır.”
i Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, “Bu kentte yaşayan biri olarak tüm Kırklarelililer gibi büyük yazar ve şair Sabahattin Ali’nin Kırklareli’de katledilmesinden dolayı çok büyük üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Sabahattin Ali’ye sahip çıkılması konusunda Kırklareli ve Kırklarelililer olarak üzerimize büyük sorumluluklar düşmekte. Bu nedenle Kırklareli’nin Sabahattin Ali’nin katledildiği değil, yaşatıldığı ve sonsuza dek yaşatılacağı yer olarak bilinmesini istiyorum. Biz bu konuda Sabahattin Ali’nin ismine, eserlerine, ülkülerine ve şiirlerine sahip çıkmak adına ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz ve bundan sonra da yapacağız. Her yıl düzenli olarak halkımızın büyük ilgi gösterdiği Sabahattin Ali Etkinlikleri düzenleniyor. Sabahattin Ali ve onun gibilerini asla unutmayacağız. ‘Benim meskenim dağlardır’ diyen ve mezar yeri belli olmayan üstadı, Kırklareli sonsuza dek bağrında, Kırklarelililer de düşüncelerinde yaşatacaktır.” dedi.
75 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi