Hoşgeldiniz  

PLASTİK KULLANIMINA HAYIR

admin | 16 Temmuz 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

Kırklareli Belediye Başkanlığı Temmuz ayında ” Plastiksiz bir Temmuz ” ayı geçirilmesi ile ilgili bir kampanya başlattı.

Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından kampanya ile ilgili olarak yapılan açıklamada,

Plastic-free July (Plastiksiz Bir Temmuz), 2011 yılında geliştirilen basit bir fikirdir. İnsanların Temmuz ayında tek kullanımlık plastik ürünleri kullanımını reddetmeye teşvik ederek hayatımızdaki plastik miktarı konusunda farkındalık yaratmayı amaçlar.

Peki plastik kullanımını neden engellemeliyiz?

Yalnızca birkaç dakika kullanılan plastik şişeler, poşetler ve ambalajlar için sonsuza kadar doğada kalacak şekilde tasarlanmış malzemeler kullanılıyor.

Bu malzemeler doğada bozunmuyor. Aksine, doğayı tahrip ediyor ve doğanın dengesini bozuyor.

Geri dönüşüm sürecine daha alt basamaklardan katılabiliyor. Downcycling, olarak adlandırılan bu süreç “kullanılmış şeylerin daha az kalitedeki ürünlere dönüştürülmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Çoğunun yaşam ömrü okyanuslarda sonlanmaktadır. Bilim adamları tarafından, 2050 yılına kadar okyanuslarda, balıklardan çok plastik bulunacağı tahmin edilmektedir.

Ekolojik ayak izimizi artırmaktadırlar. Dünya fosil yakıtlarının %6’sı plastik imalatında kullanılmaktadır.

Şimdiye kadar yapılan plastiklerin her bir parçası hala varlığını korumaktadır. Ayrıca bu yüzyılın ilk 10 yılında dünya ekonomisi 1900’ün tamamından daha fazla plastik üretmiştir.

Çözümün bir parçası olmaya ise aşağıdaki yöntemlerle başlayabilirsiniz;

Plastik ambalajda olan ürünleri almaktan kaçının. Yeniden kullanılabilir bez çantalar ile eksiklerinizi temin edebileceğiniz alternatiflere yönelin.

Kullanılması kaçınılmaz olan plastiklerin ise geri dönüşüme kazandırıldığından emin olun.

Arkadaş ortamlarınızda, iş yerlerinizde, bulunduğunuz topluluklarda bu akımdan bahsedin ve fikri yaymaya çalışın. denildi.

119 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi