Hoşgeldiniz  

ÖDP’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

admin | 07 Ekim 2019 | Manşet A- A+


ÖDP Lüleburgaz İlçe Örgütü yazılı bir açıklama yaparak 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Öğretmenler gününü kutladı ve kutlamada ” TÜM ÖĞRETMENLERİN 5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLARIZ denildi. Yapılan açıklamada ayrıca,       
       Türkiye’de öğretmenler 2019 yılında da 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin öğrencilerine, akademisyenlerin kürsülerine kavuşmayı beklediği; açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin devam ettiği; ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 700.000’e ulaştığı; sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz, ailelerinden ayrı ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olmadan çalışmak durumunda kaldıkları; ekonomik kriz karşısında yaşamlarını güçlükle sürdürdükleri koşullarda karşılamaktadır.
 
            Tüm karanlık tabloya rağmen Dünya genelinde eğitim alanında grevlerin, eylemlerin başta ‘Kamusal Eğitim’ talebi olmak üzere güçlü bir şekilde örgütlendiği günlere tanıklık ediyoruz. Ülkemizde de AKP iktidarının yeni rejimi inşa etme sürecinde eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin haklarına yönelik her türlü saldırıyı sürdürdüğü bu süreçte eğitim ve bilim emekçileri, öğrenciler direnmeye kamusal eğitimi, bilimsel eğitimi kazanma mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.
           
            Ülkemizde öğretmen mücadelesinin tarihi çok güçlü bir mirasa sahiptir. Her karanlık dönemde öğretmenler mücadele etmeye, direnmeye devam etmiş; sendikalarını, örgütlerini fiili-meşru mücadele zemininde var etmişlerdir.   
 
            Fakir Baykurt’un; Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir; sözünün inadını, umudunu, inancını, direncini bu memlekette yaşatmaya devam eden tüm öğretmenlerin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun! denildi.
158 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi