Hoşgeldiniz  

NAZIM HİKMET KIRKLARELİ’NDE ANILDI

admin | 19 Ocak 2020 | Manşet A- A+

Kırklareli Belediye Başkanlığı, Kültür Sanat ve Nazım Hikmet Haftası Etkinlikleri kapsamında, Nazım Hikmet’in 118’inci doğum gününe özel bir programda Kırklarelililer ile bir araya geldi.
17 Ocak Cuma Günü Rektörlük Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, şiirlere yaptığı besteler ile tanınan müzisyen Haluk Çetin ve sinema tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, Sevmişim Meğer adlı şiir ve müzik dinletisi ile konuk oldu.
Etkinliğe sanatsever Kırklarelililer, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcıları Arda Kolcular ve Burcu Özel ile Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu katılım gösterdiler.
Açılış konuşmalarının ardından sahnelenen “Sevmişim Meğer” şiir müzik dinletisinde Haluk Çetin akustik gitarı eşliğinde bestelediği Nazım Hikmet şiirlerini seslendirirken, Orhan Aydın da etkileyici yorumuyla Nazım Hikmet’e dair hikayeleri ve şiirlerini seslendirerek katılımcılara duygu yüklü dakikalar yaşattı.
Programın sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Burcu Özel, Haluk Çetin ve Orhan Aydın’a günün anısına çiçek ve plaket takdim ederek teşekkürlerini sundu.
Nazım Hikmet Haftası Etkinlikleri çerçevesinde resim sergisi:
Kırklareli Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür Vakfının beraberliğinde Kırklareli Belediyesi giriş katında ”Çocukların Barışı” adlı resim sergisi düzenlendi. Nazım Hikmet Kültür Vakfı, P.E.N Yazarlar Derneği’in desteği ve UPSD (Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği) katılımıyla Nazım Hikmet’in savaşa karşı simge şiirlerinden biri olan ”Kız Çocuğu” adlı şiirden yola çıkılarak oluşturulan proje birçok ülkeden çocuğun çalışmları ile 16 ocak perşembe günü Kırklareli halkı ile buluştu.” Kız Çocuğu ” şiirinin  Almanca Arapça, Boşnakça, Çince, Ermenice, Esperanto, Fransızca, Farsça, Hollanda, İbranice, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Makedonca, Portekizce,, Kürtçe, Yunanca, Rusça dillerine çevirilerek dünyadaki sanat ve kültür merkezlerine ulaşılarak projeye katılım sağlandı.
66 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi