Hoşgeldiniz  

KÖPEKLERDE SOLUNUM YOLLARI HASTALIKLARI

Aliye Gözde Yıldırım | 10 Şubat 2018 | Köşe Yazıları


Aliye Gözde Yıldırım
aliyegozdeyildirim@kirklarelimanset.net

Solunum sistemi, nefes alma sürecine dahil organları kapsar. Bunlar da, hem sizin görebildikleriniz, yani ağzı ve burnu, ile köpeğin bedeni içindeki organlardır. Solunum sorunu olabileceğini düşündürecek belirtiler şunlardır.

• Burun akıntısı • Aksırma • Öksürme • Sesli ya da zorlu nefes alma • Ses değişimi ya da kaybı • Göğsün içinde anormal sesler

Bronşit

Köpeğin sürekli olarak kuru, sert bir öksürüğü vardır, bazen bu öksürük krizlerinden sonra köpek kusabilir ya da köpüklü görünümlü bir salya akar. Beden ısısı normalin üzerinde olmayabilir, ama genelde görünümü zayıftır. İyi bir bakım ve doğru ilaçlarla yeniden sağlığına kavuşabilir.

Soluk borusunda yabancı cisim

Ani, yoğun bir öksürme, bazen soluk borusuna kaçan yabancı bir maddeden kaynaklanabilir. Köpekler genelde, soluk borusundaki yabancı maddeyi öksürerek yukarıya itmeye çalışırlar, ama bunda başarılı olamazlarsa, bu maddenin çıkartılması için onu hemen veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Larenjit

Fazla konuşan bir kişi gibi, çok havlayan ya da çok öksüren bir köpeğin de sesi kısılabilir. Bir süre için sesini dinlendirmek ve öksürüğünü tedavi etmek, genelde bu durumu kısa sürede iyileştirir. Ancak kronik bir larenjit vakasının arkasında daha farklı ve daha ağır bir sorun yatıyor olabilir.

Rinit

Burun enfeksiyonları, yeşil, kötü kokulu bir burun akıntısına neden olabilirler. Burundaki dokuların enfeksiyonu bakteriyel veya mantarlardan kökenli olabilir.

Burunda yabancı cisim

Çevrelerini araştırırken köpeklerin burnuna yabancı cisimler kolayca kaçar ya da sivri bir nesne batabilir. Özellikle yaz mevsiminde pisipisi otları burna girebilmektedir. Duyduğu rahatsızlık ile şiddetle aksırıp eli ile burnuna vurur. Zaman zaman kanlı olan bir burun akıntısı fark edersiniz. Cisim, burun kanalı içinde daha yukarılara hareket etmeden, bir an önce çıkartılması gerekir. Asla cismi, bu hassas bölgeden kendiniz çıkartmaya çalışmayın bırakın, veteriner hekiminiz çıkartsın.

Alerji

Aksırma ve öksürme, genelde köpeğinizin bir alerjiye olan tepkisidir. Toz, böcek sokmaları, yiyecek maddeleri ya da solunum yolu ile aldığı bir madde, sorunun kökeni olabilir. Alerjik bir krizin diğer belirtileri, gözlerin sulanması, kaşıntı, bazen kusma ve ishaldir.

885 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

KÖPEKLERDE SOLUNUM YOLLARI HASTALIKLARI için 1 yorum

  1. Sedat Evren dedi ki:

    Gazetemize vereceğiniz katkılar için şimdiden teşekekür ediyorum.Hoş geldin. Emeğine yüreğine sağlık

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi