Hoşgeldiniz  

KIRKLARELİ’NİN KADIN MECLİSİ VAR

admin | 10 Temmuz 2018 | Genel, Kültür / Sanat, Manşet A- A+

 

 

Kırklareli’nin aydın demokrat ve ilerici kadınları bir araya gelip  çaresiz değil,  çare biziz diyerek Kırklareli’nde KADIN MECLİSİ’ ni oluşturmak için bir araya geldi.
Kırklareli Kadın Meclisi ilk toplantısını 6 Temmuz 2018 Cuma günü saat 15.00 te  bir kafede yaptı.
Türkiye’de yaklaşık 25 ilde faaliyet gösteren  Kadın Meclisi tanıtım toplantısı Kırklareli’de de bayanların
yoğun katılımı ile yapıldı.
Başta İstanbul olmak üzere ülkemizde 25 e yakın ilde faaliyet gösteren KADIN MECLİSLERİ nin
Kırklareli temsilciliğini oluşturmak için  bir araya gelen Kırklareli’li kadınlar ilk  toplantısını yaparak
Türkiye’de faaliyet gösteren KADIN MECLİSLERİ nin kuruluş ve faaliyetleri hakkında  gelen yetkili kişiler tarafından bilgilerin aktarılması ile  yaparak fiilen KIRKLARELİ KADIN MECLİSİ  kuruldu.
Elif Ergenekon ve Hande Akgül’ün temsilciliğini yürüttüğü Kadın Meclisi Kırklareli’de bir cafede  ilk toplantısını yaptı. Toplantı gündemin belirlenmesi ile başladı.Kadınlar Kırklareli’nde KADIN MECLİSİ
oluşturulması kararını oy birliğiyle aldı.Alınan bu kararın ardından önümüzdeki süreçte yapılması planlanan hedefleri belirleyen kadınlar bu konuda bir çalışmada başlattı.
İstanbul Kadın Meclisi temsilcisi Elif Ergenekon,yaptığı açıklamada, Kadın Meclisleri adı altında bir oluşum yapmaya karar verdiklerini belirterek toplantıya katılan kadınlara teşekkür ettiler.
.Ergenekon yaptığı açıklamada Kadın Meclislerin görev ve çalışmalarını kadınlara anlattım.
yaptığı açıklamada Kadın Meclislerin görev ve çalışmalarını kadınlara anlattım.. Neler yapabileceğimizi tartıştık dedi.Bu ülkede hemen hemen her gün kadınlar öldürülüyor, kadınlar tacize uğruyor
sadece kadın oldukları için, kendi ayakları üstünde durmak istedikleri için. Bunları konuştuk.
Kadınlar ile ilgili kararları  beraber karar vererek yapsınlar istedik meclisinde mantığı bu zaten.
Yani her kadın eşit, eşit söz hakkı alıyor 3 er dakika ve sırayla konuşuyor hepimiz önerilerimizi sunuyoruz neler yapabileceğimizi konuşuyoruz o konu üzerinden gidiyoruz.Kadın meclisinin nabzı bu.
Şuan kadın meclisi 30 tane ilde var. Kırklareli’nde de umarım ilgi alanı oluştururuz” dedi.
Kırklareli Kadın Meclisinin diğer  temsilcisi Hande Akgül de yaptığı açıklamada,
Kadın meclisleri kadınlara yapılan şiddet, taciz,tecavüz bunlara karşı ses çıkarmayı amaçlayan bir
oluşumdur..Türkiye’de  kadınlar çok fazla aşağılanıyor, ayrımcılık yapılıyor.Bir şekilde hepimiz her gün
yapılıyor. Bir şekilde hepimiz her gün tacize ve psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. bizde bunlara dur demek için bu platform da kendimize bir yer edinmeye çalışıyoruz. Bu hepimizin ortak sorunu yani sokağa çıkıyorsunuz  insanların kötü bakışlarına maruz kalıyorsunuz size her şekilde hakaret ediyorlar.
bunun insanlar için çok kötü problem olduğunu görüyoruz. Küçücük erkek ve kız çocuklarına tecavüz ediliyor.bu insanlar öldürülüyor. Bizde bunun için burada tüm kadınları savaş vermeye çalışıyoruz.

Kadın Meclisi olarak  amacımız genel olarak bu ve benzeri konular. Bunun içinde bundan sonra Kırklareli’nde aktif bir şekilde çalışacağız, eylemler yapacağız sesimizi duyurmaya çalışacağız.
benzeri konular.  Gerekirse hükümetin aldığı kararları eleştireceğiz, gerekirse doğru bulduklarımızıda  takdir edeceğiz alkışlayacağız dedi.
. Akgül, Kadın meclisi.şu anda kuruldu zaten herkes burada eşit meclis mantığı da bu zaten
Meclis üyelerimizin sorumlulukları da şöyle olacak; koordine etmek isteyen kişiler koordinasyonda görev alacaklar eylemleri belirlemede daha aktif rol oynayacaklar diğer üyelerimizinde  fikirlerini alacağız. Onlarında fikirleriyle birlikte hareket edeceğiz.Ve sonunda aldığımız kararla eylemlerimizi gerçekleştireceğiz.Bizim hiçbir siyasi logomuz yok ve herhangi bir partiden de destek almıyoruz.
sadece kadınlara yönelik her kesimden her yaştan kadın bizim aramızda bulunabilir. Yanı bundan sonra biz mücadele edeceğiz. Kadınlar direnirse her şey çok daha iyi olabilir. Çaresiz değiliz çare biziz dedi.

428 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi