Hoşgeldiniz  

KIRKLARELİ EMEK PLATFORMUNDAN YSK KARARINA TEPKİ

admin | 08 Mayıs 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

 

 

 

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB den oluşan Kırklareli Emek Platformu Yüksek Seçim Kurulu (YS ) nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı iptal kararı ile ilgili karar tepki göstererek bir basın açıklaması yaptı.

07.05.2019 tarih saat 18.00 de Kırklareli Eğitim Sen salonunda yapılan basın açıklamasına diğer STK üyeleride  katılarak destek verdi

Açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Ozenç, YSK kararı halkın iradesine amborgo koymaktır dedi. Özenç halkın iradesi ile seçilmiş Belediye Başkanları KHK lı diye yok sayıp halkın iradesi hiçe sayılmıştır.AKP MHP bloğu bu anlamda seçimin meşruluğunu ortadan kaldırmıştır. Bu durumda yapılacak seçimde ülke olarak güven kalmamıştır dedi.

Emek Platformu tarafından hazırlanan basın açıklamasını Emekliler Sendikası Kırklareli Şube Başkanı Hüseyin Budak okudu. Budak konuşmasında Değerli Basın Emekçiler, Değerli Katılımcılar Kırklareli ve Türkiye Kamuoyuna çağrımızdır.Demokrasilerde halkın iradesine saygı duymayanlara yer yoktur dedi.
Budak konuşmasında, Türkiye demokrasi tarihine halkın iradesinin gasp edildiği yeni bir tarih daha eklenmiştir. KHK ile hukuksuzca ihraç edilmesi gerekçe gösterilerek seçilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi utancına YSK’nın İstanbul kararı eklenmiştir. 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararıyla ülkemizde demokrasiden geriye kalan son haklardan birine, seçme ve seçilme hakkına da el uzatılmıştır.
YSK, hukuka ve kendi içtihatlarına göre değil talimatlara göre karar vererek tarihe geçmiştir. Rantın ve akıtılan kaynakların kesilerek ekmeğin, ulaşımın, suyun fiyatının düşürülmesinden rahatsız olan çıkar gruplarının baskısıyla hukuk ve demokrasi ayaklar altına alınmıştır.
Üyelerinin görev süreleri Anayasa’ya aykırı biçimde uzatılan YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararı gayrimeşrudur.
Tüm devlet olanaklarını kullanmalarına rağmen seçimlerde oyların çalındığı, sahte seçmen/kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddialarını temellendiremeyenlerin imdadına YSK yetişmiştir. YSK, kendi belirlediği sandık kurullarının kanunsuz olduğunu iddia ederek halkın iradesine karşı büyük bir saygısızlık yapmıştır.
Bu, sadece İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve ona oy verenlere yönelik bir saygısızlık değildir. Bu aynı zamanda İstanbul’a ve hatta 82 milyon yurttaşa karşı bir saygısızlıktır. MHP destekli AKP iktidarının tamamen siyasi emirle YSK’ya yaptırdığı iptal kararı karşı devrimci bir hukuk darbesidir.
Bu kararın zemini, iktidar çevrelerince yapılan açıklamalarla, yürütülen tehdit politikasıyla, KHK’li belediye başkanlarına mazbatalarının verilmemesiyle, KHK ile ihraç edilen seçmenlerin “oy hakkının” tartışmaya açılabilmesiyle bilinçli biçimde oluşturulmuştur.
Aynı seçimde, aynı sandık kurullarıyla, aynı zarftan çıkan üç oyun geçerli, sadece iktidar partisinin kaybettiği oyların geçersiz olduğuna dair karar verenler, “partiye göre hukuk, parti için hukuk” anlayışının egemenliğini ilan etmişlerdir. Artık ülkede hukukun egemenliği değil egemenlerin hukuku yürürlüktedir.
Yüksek Seçim Kurulu’nun kararının ardında, mantığın ve hukukun çizdiği sınırları tanımamakta ısrarcı olan, kendi çıkarını her şeyin üzerinde gören siyasal bir gücün olduğu aşikârdır. Demokrasi, en basit anlamıyla iktidarın seçimler yoluyla değiştirilebildiği bir düzendir, seçimleri iptal eden bu karar bu nedenle açıkça sivil bir darbedir, milli iradeyi dilinden düşürmeyen yeni rejimin, halkın iradesi karşısındaki gerçek yüzüdür!
YSK halkın iradesine ipotek koymak için, kendi sorumluluğundaki uygulamaların kanunsuz olduğunu gerekçe göstermiştir. Bu açıdan mevcut YSK kendi meşruiyetini ortadan kaldırmıştır ve AKP-MHP ittifakının noteri haline dönüşmüştür.
YSK bu kararıyla, sandık kurullarının benzer biçimde teşekkül ettiği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de “tam kanunsuzluk” hali doğurmuştur.
Halkın seçme ve seçilme hakkını cebren ve hile ile ortadan kaldıracak kadar hukuktan uzaklaşanların demokrasilerde yeri olmayacağı, halka hesap vermesi gerektiği açıktır.
Biz Kırklareli Emek Platformu olarak biliyoruz ki demokrasi ancak ve ancak örgütlü toplumun geliştirdiği tutum ve reflekslerle varlığını koruyabilir. Bu nedenle, bugünümüzü ve yarınımızı tehdit eden, halkın iradesini ve hukukun üstünlüğünü yok sayan her uygulama karşısında demokrasiden yana olmak kurumsal sorumluluğumuzdur. Yurttaşın en temel hakkı olan oy hakkının gasp edilmesi karşısında demokrasinin safında olmak sadece kurumların değil, tüm yurttaşların sorumluluğudur. Herkesi bu sorumlulukla demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz.dedi.

Yapılan basın açıklamasına Kırklareli Emek Platfotmu bileşenlerin yanısıra, DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Başkanı ve aynı zamanda DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen. CHP Kırklareli Belediye Meclis üyesi Can Yazıcı, Tüm Emekliler Sendikası Şube yöneticileri ve üyeleri , Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç, ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç.CHP  eski il Başkanlarından ve İl Genel Meclis üyesi adaylarından Recep Zengin. CHP Milletvekili aday adayı Yasemin Ertaş.ÖDP eski Merkez ilçe Başkanı Yahya Balcı ve konuya duyarlı çok  vatandaşlar katıldı.

 

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi