Hoşgeldiniz  

KESK’ TEN MİTİNGE ÇAĞRI

admin | 19 Aralık 2018 | Eğitim, Gündem, Manşet A- A+

KESK’ten “Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz” Çağrısıyla Bölge Mitingleri kararı almasının ardından Marmara ve Trakyayı kapsayan İstanbul bölge mitingi hazırlıklarını gözden geçirmek ve KESK üyelerinin mitinge çağrısı ile ilgili KESK genel merkezinden gelen emekçiler Kırklareli Eğitim Sen’de bir basın açıklaması yaptı.
18.12.2018 tarih saat 18.00 de Eğitim Sen salonunda yapılan basın açıklamasına Kırklareli’nde faaliyet gösteren KESK ve bileşenlerinin yanı sıra destek veren STK temsilcileri de katıldı.
Eğitim Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Özenç yaptığı açılış konuşmasında, iktidarın her türlü tehdit ve baskılarına rağmen KESK yine alanlarda. KESK daha önce Adana’da Samsun’da Diyarbakır’da yaptığı mitinglere bağlı olarak 22.12.2018 tarihinde İstanbul Bakırköy’de yapılacak mitine motivasyon ve aynı zamanda çağrı yapmak amacıyla işyerlerini gezdik.Bundan 8-10 yıl önce dolar farkıyla şimdiki dolar farkı ile karşılaştırdığımızda maaşlarımızda 300 dolara yakın bir erime var.Bizim beklentimiz bu kaybın yılbaşı beklenmeden derhal bizlere ödenmesi.Biliyorsunuz 400 bin atanamayan öğretmenimiz var.İktidarda muhalefette 3600 ek gösterge sözü verdi ama yerine getirilemedi. Hergün bizleri oyalayıp krizin bedelini bizlere ödetmeye çalışıyorlar.Bu arada okullardan gelen bilgilere göre nitelikli okullarda ciddi sıkıntı vardı. Kırklareli’nde 4 bin tane 8 nci sınıf öğrencisi vardı. Bunlardan 390 tanesi istediği okula gidebildi. Diğerleri adrese dayalı sistem ile istemediği okullara İmam Hatiplere gitmeye zorlandı.Bu eğitimde aynı zamanda gericileştirmenin ayak izleridir.KHK’ lı arkadaşlarımız var.Kurulan kurul KHK lı arkadaşlarımızın dosyalarını bilerek öteliyor. KESK’ e ait kısımda dosyaları incelemekte imtina ediyor dedi.
KESK MYK üyesi Yusuf Şenol basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yoksullaşmaya, işsizliğe güvensizliğe karşı birlikte mücadeleye Sarayın birinci ağızdan kriz miriz yok nereden çıkartıyorsunuz bunları. Bunlar manipülasyon dese de kronik hale gelen işsizlik ve enflasyon Türk lirasında yaşanan aşırı değer kaybına katlanan dış borçtan sene başına göre 3 kat artan faiz oranları ve artan işsizlik ile krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz.Bu nedenle emek ve demokrasi güçleri ile birlikte Türkiye’de 5 ayrı noktada miting kararı aldıklarını dile getirerek, “Ekonomik krizin bedelini ülkenin yüzde 99’u ödüyor. Bu süreçte krize karşı ortak mücadele hattı oluşturup bir program başlattık. Açıkçası kriz AKP ile başlamadı. Fakat AKP döneminde derinleşti. İktidar kriz öncesi seçime gitti ve ülkeye tek adam rejimini getirdi. Ardından muhalif kesimlerin hepsini terörist ilan etti. Bunun bedelini ise yine kamu çalışanları ödedi. Şuan ki durumu göz önüne aldığımızda önümüzdeki sürecin her kesim için ağır geçmesini bekliyoruz” dedi. Şenol konuşmasında öncelikle bilinmesi gerekir ki bizim taleplerimiz çok net. Ekonomik bir kriz var, krizle karşı karşıyayız.  Bu krizin faturası biz emekçilere kesiliyor.  Fabrikalar kapatılıyor, arkadaşlarımız, insanlar kapı dışarı ediliyor. Demokratik bir ortam istiyoruz, hukuk devleti istiyoruz. Çocuklarımızı okullara gönderdiğimizde cemaatlerin ellerine teslim etmek istemiyoruz gibi taleplerimiz söz konusu. Ama şimdi görüşme yollarının kapalı oldu bir yerde, yani size konuşma hakkının olmadığı, talebinize yönelik adımların atılmadığı bir yerde doğallığında biz sesimi kamuoyuna nasıl duyuracağız? Sokağa çıkarak duyuracağız. Tepkimizi sokakta ifade edeceğiz. Sokakta yapmış olduğumuz gösterilerin, bundan sonra da yapacağımız gösterilerin hepsi barışçıl gösterilerdir. Demokratik bir tutum alıştır. Demokrasinin gereğini yerine getiriyoruz.dedi

Şenol konuşmasında, KESK 14 Ekimde aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.5 bölgede mitingler kararı yapılması kararı alındı.Diğer mitinglerimiz yapıldı. Son olarak 22 Aralıkta Kırklareli ve Trakya bölgesinin dahil olduğu İstanbul Bakırköy Özgürlük meydanında saat 14.00 te bir miting gerçekleştireceğiz.Bizler diyoruz ki insanca yaşam,güvenceli bir iş ve güvenceli bir gelecek mücadelemizin önündeki engelleri aşmanın tek yolunun emek karşıtı sermaye dostu düzenin değişmesidir.Üzerimize çöken karanlık bulutları dağıtarak emeğin. barışın kardeşliğin dünyasını yakınlaştıracak laik demokratik bir ülke kuracak yegane güç bizleriz.El birliği, Halkların kardeşliği için aydınlık bir gelecek için umut biziz.Bu geleceği kurmaya, bir adım daha yaklaşmak için krize karşı emeğin haklarını savunmak için herkesi 22 Aralık’ta Bakırköy Özgürlük meydanında yapılacak mitinge davet ediyoruz. Krizin bedelini krizi yaratanlar ödesin.Patronlar ödesin dedi.
146 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi