Hoşgeldiniz  

KESİMOĞLU’NA SEVGİ SELİ

admin | 16 Mart 2019 | Genel, Manşet, Siyaset A- A+

 

Kırklareli Belediye Başkanı ve aynı zamanda Bağımsız Belediye Başkan adayı Mehmet Siyam Kesimoğlu çıktığı mahalle gezilerinde vatandaşlar tarafından yoğun sevgi gösterileri ile karşılanıyor.
Kesimoğlu gönüllülerden oluşan  ve bağımsız seçmenleriyle birlikte Cumhuriyet Meydanında bulunan Seçim bürosunun önünden düzenlenen kortejle önceden belirlenen mahalle gezilerine yüzlerce kişiden oluşan kalabalık bir gönüllü ordusu ile slogan atarak mahalle ve kahvehane ziyaretleri yapıyor,
Önceki akşam saat 19.30 da seçim bürosu önünden kortej halinde yürümeye başlayan Kesimoğlu’na gerek evlerinin balkonlarına, camlarına çıkan vatandaşlar gerekse de kapının önüne kadar çıkanlar büyük bir sevgi seli oluşturdu.
Özellikle bu bölgede bulunan vatandaşlar Balkonlarından Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun coşkusuna el sallayarak ve tezahürat yaparak destek vermeleri halkın bir kez daha Bağımsız bir aday olmasına rağmen desteğini kimden yana olduğunu da göstermiş oldu.
Doğu mahallesinde kendisini çiçeklerle karşılayan vatandaşlara  kısa bir konuşma yapan Kesimoğlu “Bu akşam sizleri başka bir coşkuyla, heyecanla ve muhabbetle sizleri selamlıyorum. Bu akşam arkadaşlarımızla birlikte sizlere konuk olduk. Biraz önce bir buket çiçek hediye aldık. Hayatımızda aldığımız en güzel çiçeklerden biri. Bir ablamız verdi bize gönül bahçesinden toplamış onları.dedi. Kesimoğlu konuşmasında,
Sevgili arkadaşlarım biliyorsunuz bir seçim sürecinin içerisindeyiz. 5 yıl sizlerle beraberdik. Arkadaşlarımla birlikte sizlere hizmet etmeye çalıştık. Arkadaşlarımla birlikte bu hizmetleri sizler buluşturmak için üstün gayret sarf ettik.  Yıllardan beridir su sorunumuz vardı. Artık var mı su sorunumuz? Artık annelerimiz, bebeklerimizin, çocuklarımızın mamasını o musluktan akan tertemiz su ile yapabiliyorlar, çamaşırlarını o su ile yıkıyor. Artık 19 Mart’ta kapalı Pazar yerimizi açıyoruz. Her yerde söylüyorum burada söyleyeyim 19 Mart günü saat 18’de kimseye randevu vermeyin. Açılışta beraber olalım. Bundan sonra yağmur altında, güneşte, fırtınada asla ve asla alışveriş yapmayacaksınız. Üretici, esnaf kardeşlerim aynı koşullarda ürünlerini satmak zorunda kalmayacak. Devasa bir kapalı Pazar yeri yaptık. Orada gururlanacağımız büyük bir abide var sevgili arkadaşlar. 20 yıldan beridir konuşulan konuyu biz hayata geçirdik. Bunun onurunu gururunu yaşıyoruz. Başkalarının hayal dahi edemeyeceği çöpten elektrik üreten bir belediye olmayı başardık. Bunu kim başardı biz başardık, sizlerle birlikte başardık. Yollar, parklar, meydanlar, caddeler yaptık. Bu cadde eskiden böylemiydi. Bundan sonra daha da güzel olacak. Yetti mi? Yetmez. Önümüzdeki 5 yılda 5+5 projeyle yine sizin karşınızda olacağız. Gençlerimizin sosyalleşeceği, spor, kültürel imkanlarını bulacağı kavuşacağı hizmet alanlarını sizlerle buluşturacağız. Annelerimiz için. Küçük çocuk sahibi annelerimiz için eğer çalışıyorsa sorun olan Kreş konusunu her mahalleye 1 kreşi hayata geçirerek kökünden çözeceğiz sevgili arkadaşlarım. Ülkemizin geçmekte olduğu bu krizde sosyal dayanışma, sosyal paylaşım içme sorunumuzu birlikte çözeceğiz. Aş evi kuracağız. Her gün 1000 hemşerimize sıcak yemek sunacağız.Biz komşusu açken, tok yatanlardan olmayacağız. Otogarımızı da eş zamanlı olarak açmak istiyorduk ancak inşaat sırasında umulanın üzerinde bir kaya kütlesi çıktı onun için 5-6 ay kadar daha sarkacak. Ama bilin ki onun açılışını da birlikte yapacağız. Otogarımızın adını ATA gar koyduk.bizim değerlerimiz var. Ortak paydamız olan değerlerimiz var. Mustafa Kemal Atatürk’e onun isimi ne eserlerine ve devrimlerine sahip çıma sorumluluğumuz var
Biz bunun gereklerini de yerine getireceğiz. Ne diyoruz buna Kırklarelili duruşu diyoruz. Demokrasi diyen, laiklik diyen, çağdaşlık diyen, insan hakları diyen, hukuk devleti diyen Mustafa Kemal diye haykıran Kırklarelili duruşuyla bunu birlikte başaracağız ve hayata geçireceğiz sevgili vatandaşlarım.
Biz küçücük şeylerden mutluluk yakalayan bir yapıya sahibiz Kırklareli halkı olarak. Onun için şehrimizin girişinde Mutlu İnsanlar kenti diye yazıyor. İkini tabelamızda burada yaşayanların nabzı Mustafa Kemal diye atar diye yazıyor. Biliyorsunuz Atamızın Selanik’te bulunan evinin aynısını yaptık Yayla mahallemizde. Bu evi geçtiğimiz yıl 240 bin kişi ziyaret etti. Hem Atamızın değerlerine sahip çıkıyoruz hem de esnafımızın halkımızın ekonomik olarak rahatlaması için katkı sağlıyoruz. Kent Kültür evimizi de 250 bin kişi ziyaret etti. Bunlar azımsanacak rakamlar değil. Bunların hepsinin bu kente katkıları var.
Türkiye’de kaç  kez Kırıkkale ile karıştırılan bir Kırklareli’de yaşadık. Ama bunların hepsi artık geride kaldı. Bunların hepsini elimizin tersiyle ittik. Türkiye’de 81 onurlu ilinden biri olduğunu Türkiye’ye ispatladık. Türkiye artık Kırklareli’ni biliyor.
Kırklareli’nin isimi geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosunun koridorlarında Fransa’da yankılandı ve Avrupa bizim sesimizi duydu. Bu 5 yılda birlikte geçirdiğimiz güzel günlerimiz, hizmetlerimiz Fransa’da Strasburg’da yankı buldu ve 12 yıldızlı şehir unvanını almayı başardık ve sizlere getirdik. Bu benim elim bu ben, bu da siz. Tek elle alkış tutulmaz. Sizle ben biriz ve beraberiz. Alkışı birlikte yapacağız. Önümüzdeki Haziran ayında Avrupa diplomasını almaya gideceğiz. Seçimler 31 Mart’ta o diplomayı ben almak istiyorum ne dersiniz? Ben sizleri seviyorum yolumuzun birlikte açık olacağına inanıyorum. Kendimi ilk önce Allah’a sonra da sizlere emanet ediyorum” dedi.
Kortej bu yürüyüşün ardından Akalar mahallesine yürüdü. Vatandaşların balkon ve pencererilerinden yapılan sevgi gösterilerine eşi Sibel Kesimoğlu ile birlikte halkı selamlayarak cevap veren  Kesimoğlu’nu Akalar mahalle girişinde pankart açan gençler karşıladı. “Kırklareli Romanları Mehmet Siyam Kesimoğlu diyor” yazılı pankartla birlikte Halkın umudu Kesimoğlu şeklinde slogan atarak Kesimoğlu’nu karşıladılar.
Akalar Mahallesinde kurulan sahneye meşaleler ve sloganlar altında gelen Kesimoğlu “Merhaba Akalar mahallesinin güzel insanları merhaba. Ailemle, arkadaşlarımla geldim size çünkü burası bizim evimiz, bizim mahallemiz. Bizde ayrı gayrı yok. Hepimiz bu güzel Kırklareli’nin ortak paydaşlarıyız. Biz bütün ayrımcılığı ret ederek 5 yıl görev yaptık. Onun için burada bağırıyorsunuz halkın oğlu, Kesimoğlu diye. Buraya sizden el almaya geldim.diyerek başladı
Hayatımın hiçbir döneminde büyük adam olmaya çalışmadım. Adam olmayı tercih ettim. Büyük büyük makamlarda görev yapabilirsiniz. Çok üst düzeylerde görev alabilirsiniz ama önemli olan zor başarmak. Adam olmak adam. Mert olmak önemli! Vefa duygularını korumak önemli! Hak demek, hukuk demek, adalet demek önemli! Eşitlik demek,  özgürlük demek Adam olmak demek! Kimseyi ötekileştirmeden, dışlamadan herkesi eşit bir şekilde kucaklamak demek adam olmak demektir. Parlamentoda 8 yıl görev yaparken aynı anlayışla hareket ettim.
Beş yıldan bu yana aynı anlayışla her birinizi sevgiyle şefkatle kucakladım.  Asla kimseyi ayrıştırmadı. Kırklareli’de bütün renkler özgürdür. Biz bütün ayrımcılığı ret ediyoruz. Bu kentin ortak paydaşları ve geçek sahibiyiz biz. Bu güzel insanlar hizmetin en güzeline, en iyisine layıktır. 5 yıl boyunca size bu hizmetleri getirebilmek için canımız dişime taktım, mücadele ettim ve başardım.  Bu benim elim bu ben, bu da siz. Tek elle alkış tutulmaz. Sizle ben biriz ve beraberiz.  Kimileri Kırklareli’de nelerin yapıldığını duymadı helali hoş olsun ama Kırklareli’ni Avrupa duydu. Bu gurur hepimizin. Ben sizleri seviyorum ama sevdalı değilim! Ama ben sizlere kara sevdalıyım kara. Ben buradaki kültürü, keyfi çok yakından biliyorum çünkü gençlik yıllarım Babaeski’de Gazi Mahallesinde geçti. Ben sizlerden biriyim. O yüzden burada kendimi çok rahat hissediyorum. Özellikle su sorunumuzu giderdiğimiz için mutluyum. Bunu özellikle kadınlarımızdan dolayı çok daha mutluyum. Çünkü çocuklarına mama hazırlayan, çamaşır yıkayan onlar. Artık zahmet çekmiyorlar. Yolda gelirken bir arkadaşım bana teşekkür etti. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ü ders kitaplarında gördük, bildik ve öğrendik. Ancak senin sayende açtığın Atatürk doğduğu ev sayesinde onu her gün canlı bir şekilde yaşıyoruz demesi beni adeta farklı boyutlara çıkardı. Bu gurur hepimizin! Orada devletin bir kuruşu yok bu evi Kırklarelililer yaptı.
Belediye Başkanı olarak benim görevim sadece suları akıtmak, çöpleri temizletmek, kaldırım yol yapmak değil. Bunlar elbette benim asli görevlerim ama biraz önce söyledim ya bizim değerlerimiz var. Ortak paydamız olan değerlerimiz var. Mustafa Kemal Atatürk’e onun isimi ne eserlerine ve devrimlerine sahip çıma sorumluluğumuz var. Biz bunun gereklerini de yerine getireceğiz. Ne diyoruz buna Kırklarelili duruşu diyoruz. Demokrasi diyen, laiklik diyen, çağdaşlık diyen, insan hakları diyen, hukuk devleti diyen Mustafa Kemal diye haykıran Kırklarelili duruşuyla bunu birlikte başaracağız ve hayata geçireceğiz sevgili vatandaşlarım.
İşsizlik çok büyük sorun haline gelmeye başladı. Kendi imkânlarımız ölçüsünde bunları çözmeye çalışıyoruz. Biz bu işsizlik bataklığının kurutulması için istihdam alanları yaratacağız. Bununla ilgili olan projelerimizde tamamlanmak üzere. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bizde yalan, dolan iftira, karalama yok.  Biz siyaset yapmıyoruz siyaset size hizmet için araçtır, amaç değildir. Ben size hizmet edebilmek için siyaset yapıyorum. Onun için aranızdayım ama 5 yıl o güzel hizmetleri sizlere nasıl getirdiysem önümüzdeki 5 yılda da 5+5 projeyle karşınızda olacağım. Bizi eleştirenler,  karalamaya çalışanlar gelsinler de bu tabloyu görsünler. Akalar Mahallesi ayağa kalkmış Mehmet Siyam Kesimoğlu diyor. Sizler olmasaydınız bu saydığım hizmetlerin hiç birisini gerçekleştiremezdik. Aynı anlayışla üstüne koyarak devam edeceğiz arkadaşlarım. Sizlerin ne gibi yetenekleri olduğunu biliyorum. Burada bir müzisyenler derneği oluşturacağız çocuklarımızı topluma kazandıracağız. Eğer burada verdiğim sözleri yerine getirmezsem bu makam da bana haram olsun. Ben sizlere karşı her zaman mert oldum, asla yalan söylemedim. Size asla tutamayacağım bir söz vermedim. Gerektiğinde durumdan vazife çıkarttım görevi kendim yaptım. Sizlerden gelen taleplere imkanlarımız ölçüsünde sahip çıktım ve yaptım. Eğer ben bu yoldan dönersem, sözümün arkasında durmazsam yazıklar olsun bana.
Bu Benim alnım 58 yıldır başımı öne eğdirecek bir olayın tarafı olmadım ben. Alnım hep bulutlardaydı benim. Kirli ilişkilerle işim olmadı olmaz. Kapalı kapılar ardında siyaset anlayışım hiç olmadı! Her yerde her zaman gururla söylüyorum siyaset mert adamların işidir. Bakıyorum gidiyorlar geliyorlar ilişkiler kuruyorlar. Kafalarında kurgular yaratıyorlar. Sevgili kardeşim ben bu 5 yıllık dönemde 3 tane partimle ilgili toplantı yaptım. Partimin üyeleriyle birlikte hesaplarımı gördüm. Belediye hizmetlerimiz hakkında onları bilgilendirdim. Dedim ki benimle ilgili bir sözünüz varsa çıkın açıklayın. İki kez halk toplantısı düzenledim. Ama bilgisayar’ın başına oturarak sahte isimlerle karalama yapanlar buyursunlar gelsinler burada konuşsunlar dedim. Bir Allahın kulu çıkmadı. Geçtiğimiz günde söyledim vara bir sorunu sorusu olan elinde neyi varsa gelsin çıkalım tartışalım, konuşalım diyorum. Bende boy kadar yürek var. Benim veremeyecek hesabım yok. Varsa yürekleri Hodri meydan. Ben bu inançla bu istekle bu birikimimle sizinle birlikte 5 yıl daha görev yapmak istiyorum varmısınız! Sizler varsanız bende varım. Eskişehir’den sonra gelen tek il var o da Kırklareli. Ama Kırklareli’ni ilçe diye görenler bunu anlayamazlar onlar. Burada herkes mutludur, özgürce laik ve demokratik bir şekilde yaşarlar. Burada onurlu insanlar yaşarlar. Burada insanlar nokta kadar menfaat için virgül kadar asla eğilmezler” dedi.

Konuşmanın ardından mahalle sakinlerin sorunlarını dinleyen ve hatıra fotoğrafı çektiren Kesimoğlu ve ekibi arabalarla seçim bürosuna gitti.

214 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi