Hoşgeldiniz  

KENT KONSEYİ SEÇİMLERİNDE DEĞİŞİM RÜZGARI

admin | 03 Haziran 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

 

Kırklareli Kent Konseyi seçimli Olağan Genel Kurulu Kırklareli Belediye Başkanlığı AKM salonunda yapıldı.
27 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat: 13:30-19:00 arası Kırklareli Kent Konseyi Seçimli Olağan Genel Kuruluna yoğun bir katılım olduğu gözlendi.
Kırklareli Kent Konseyi Seçimli Olağan Genel Kurulu, geçtiğimiz Pazartesi günü, saat 13.30’da başladı. 156 delegenin yer aldığı Genel Kurul’a; Kamu Kurum ve Kurum Kuruluş Müdürleri, Oda Başkanları, STK Temsilcileri, dernek üyeleri ve muhtarlar katılım gösterdi.
Kırklareli Kent Konseyinin seçimli Olağan Genel Kurulu çoğunluğun sağlanmasının ardından açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından  gündem gereği Başkanlığı’nı Seyfi Meriç’in, Yazmanlığı’nı ise Yasemin Ertaş ve Samican Sözeri’nin yaptığı Divan Teşekkülü gerçekleşti.
Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç tarafından gündemde yer alan açılış konuşması yapıldı. Meriç  açılış konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana Yürütme olarak Kent Konseyini daha tanınır hale getirdik
ve bunun içinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.. Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç’in yaptıkları faaliyetleri slayt sunum ile anlatması Genel Kurula katılan delegasyon tarafından ilgi ile izlendi.Konuşmasında, Kent Konseyi’nin tarihçesinden bahseden Meriç, 2006 tarihinde yayınlanan yönetmelik gereği, Kırklareli Kent Konseyi’nin 2007 yılında örgütlendiğini belirtti. Kurucu Başkanı Âdem Sevim olan Konseyin Başkanlığı’nı sırasıyla Nurcan Tezer, Münür Saygın ve Aydın Karakoç’un yürüttüğünü söyledi. Meriç, her birine emeklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Meriç, toplam 4,5 yıllık Başkanlık sürecinde, Yürütme Kurulu Üyeleri’nin emek ve destekleriyle Kent Konseyi’ni görünür kıldıklarını ifade etti. Meriç konuşmasını, “Olağan Genel Kurulumuz’un başarı ile sonuçlanmasını ve yapılacak seçimler sonunda seçilecek yeni Başkan ve Yürütme Kurulu’nun kentimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” sözleri ile noktaladı.
Açılış konuşmasının ardından gündemde yer alan çalışma raporu  ve faaliyet raporu okundu  ve  her iki raporda Genel Kurul delegasyonu tarafından oy birliğiyle ibra edildi.
Kırklareli Kent Konseyi Genel Kurul Gündem maddesinde yer alan seçimler öncesi Sandık Kurulu oluşturuldu ve Kurul Başkanlığı’na Necla Kontacı, Yazmanlığa ise Çetin Karakoç ile Mert Satılmış seçildi.Sandık kurulunun oluşmasının ardından Kent Konseyi Başkanlığına 2 adayın, Yürütme Kuruluna ise 15 adayın aday olduğu görüldü ve adayların tamamı delegasyonuna kendini tanıttı.Aday tanıtımların ardından çarşaf liste ile yapılan  seçimlere geçildi.
Kırklareli Kent Konseyi seçimli Olağan Genel Kurulunda Başkanlık için Ali Çakır ve Muzaffer Gümüşten adaylık için yarıştı.Yapılan seçim sonucunda Ali Çakır 81,Muzaffer Gümüşten 12 oy aldı.1 oyda geçersiz sayıldı.Ve böylece Ali Çakır Kırklareli Kent Konseyi’nin yeni Başkanı oldu.
Kent Konseyi Başkanının ilk turda belli olmasının ardından tüzük gereği ayrı seçilen Yürütme Kurulu üyelerinin seçimi yapıldı.Y
15 adayın yarıştığı Çarşaf liste şeklinde gerçekleşen ve 96 oyun kullanıldığı seçimde en çok oyu olan 9 aday Yürütme Kurulu’na seçildi.Yapılan seçim sonucunda Yürütme Kurulu üyeliklerine  Nüket Nazlı 80, Mustafa Hovarda 76, İsmail Karakaya 75, Mahmut Sürer 75, Halil Erdener Ayer 74, Mustafa Bilik 71, Alaeddin İkican 71 Ali Şakir Kuru 70, Şahin Yetiş 67 oy alarak yeni dönem Yürütme Kuruluna seçilmiş oldu.  Yedek Üyeler ise; Mehmet Özbilen, Hakan Traşçı, İsmail Karakaya , Muammer Akgül, Yavuz Eser, Yaşar Çimen, Emre Onurlu seçildi.
Görevi devreden eski Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç yaptığı açıklamada, Yeni Kent Konseyi Başkanımız ve yeni Yürütme Kurulu; ilimiz, kentimiz, bölgemiz ve Trakya Kent Konseyleri Birliği Trakya Platformu için hayırlı olsun. Eminim ki, bizden aldıkları bayrağı çok daha ileriye götürecekler. Kent Konseyi Başkanı Ali Çakır arkadaşım, Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda uzun yıllar görev almakla tecrübe edindiği gibi aynı zamanda kendi alanında da uzman ve işi bilen bir arkadaşımız. Ben güvenle yeni Kent Konseyi Başkanımız’a görevi bırakıyorum. Eminim ki, Yürütme Kurulu da eski Yürütme Kurulu’nu aratmayacaktır.” dedi.

Kırklareli Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Ali Çakır da yaptığı açıklamada, “Güzel bir seçimi geride bıraktık. Kent adına ilk defa 123 delegenin 156’ya çıktığını gördük. Demek ki Kırklarelililer artık Kent Konseyi’nin önemini artık daha çok anladılar ve oylarını kullanmak için burada bulundular.  Kentimiz için çalışacağız, hizmet edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

227 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi