Hoşgeldiniz  

KARAKAŞ MUHTARLIĞINDAN HIDRELLEZ ETKİNLİĞİ

admin | 07 Mayıs 2019 | Genel, Gündem, Manşet A- A+

 

Karakaş Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen geleneksel ”  Hıdrellez Etkinlikleri ”  Muhtarlık binası yanında yapıldı.
06.05.2019 tarih saat 18.00 20.00 saatleri arasında yapılan etkinliğe yağmura rağmen yoğun bir katılım oldu.1400 yıllık bir geleneğe sahip Hıdırellez bilindiği gibi  5 Mayıs Pazar akşamı başlayıp 6 Mayıs Pazartesi akşamı sona eriyor.. Mevsimlik bayramlardan biri olarak kabul edilen  Hıdırellez Ateşi ve Etkinlikleri  Türk dünyası için önemli bir yere sahiptir. Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın dünyada buluştukları gün olarak inanılır ve öyle kabul edilir.
Karakaş Mahalle Muhtarının çağrısı ile muhtarlık binası önünde toplanan mahalle sakinleri önce geleneksel ‘ Hıdrellez Ateşini yaktı.Ateş üstünden dilek tutarak atlayan mahalle sakinleri renkli görüntülere neden oldu.
Kurulan salıncaklarda sallanan çocuklar ile yakılan ateşten atlayan büyükler  ve müzik grubu ile desteklenen Hıdrellez  Etkinliği mahalle sakinleri tarafından çoşku ile kutlanmasına neden oldu.
Karakaş Mahalle Muhtarı Esra Mağıltaş ve Elif Bolu  Türker yaptıkları  açıklamada, Geleneksel Hıdrellez kutlamaları ile gelenekleriimize sahip çıkmak ve mahalle sakinlerini bir araya getirmek için bu etkinliği düzenledik  Bu tür etkinlikleri daha sık aralıklarla yapıp mahalle sakinlerimizle bir araya gelmeyi hedefliyoruz.Bildiğiniz gibi Halk arasında .Hıdırellez gecesi ateşten atlayanlara pire gelmez.  Ateşten atlamak kötülükleri yok eder,  Hıdırellez gecesi yakılan ateş pislikten arındırır, dedikoduları engeller. Yüzler yanmasın diye siyaha boyanır. Hıdırellez ateşine “Hastalıklar, kötülükler, dağlara taşlara olsun.” diyerek taş atılır.Bizlerde bu geleneği sürdürmek istedik. Bu etkinliğin desteklenmesinde bizlere katkı sunan Baykuş Kafe İşletmecisi Elif Bolu Türker kardeşimizei Uzm. Dr. Kadir Can TUTUĞ. ve müzisyen genç kardeşlerimize teşekkür ederim. Ayrıca  bu etkinlikte bizlere yanlız bırakmayan mahalle sakinlerimizede  yeni etkinliklerde birlikte olmak dileğiyle katkılarından dolayı teşekkür ederiz dediler.

33 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi