Hoşgeldiniz  

ISTRANCALARIN ARTIK ANIT AĞAÇLARI VAR

admin | 15 Mayıs 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

 

 

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksel Çidem yazılı bir açıklama yaparak artık  ” Istrancaların asırlık tanıkları “Anıt Ağaçlar” var dedi. Çidem yaptığı açıklamada,

Istrancalar’da keşfedilmemiş veya tespit edilerek henüz tescil edilmeyen orman varlıklarımızdan, Yüzlerce yıl yangın görmeyen bölgelerde asırlık ağaçlar var..

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisinin kuruluş amacı ve çalışma ilkelerinden birisi de, doğal varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilerek, gelecek nesillere taşınmasıdır.

Bu konuda yapılan çalışmalarda en büyük destek köylülerimizden ve gönüllülerimizden oluşan Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma çalışma gurubumuzun alanda yürüttüğü özverili çalışmalar sonucunda bir çok tabiat ve kültür varlığı tespit edilmiş, Tescili için de Tabiat Varlıkları Koruma kurulu İle Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna tescil için başvurular yapılmıştır.

13 Mayıs 2019 yapılan duyuruda EDİRNE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KOMİSYONU’NUN 21-22/05/2019 TARİH VE 108-109 NO.LU TOPLANTI GÜNDEMİNDE olan maddelerden ikisi Kırklareli Kent Konseyi olarak yaptığı başvurular değerlendirilecektir.

Her zaman olduğu gibi şimdiye kadar el atılmamış bir sorunu çeşitli boyutlarıyla irdeleyip çözüm önerileriyle birlikte gündeme taşımak istedik. Uzun zamandır “Anıt Ağaç” konusunda Türkiye’de yaşanan durumu, ilgili kurumların ve halkın konuya yaklaşımını yakından biliyoruz.

Anıt ağaçlar bir coğrafyanın doğal ve kültürel mirası olmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Kuşaklar arasında birleştirici bir işlev gören bu varlıklar aynı zamanda botanik, tarih, gelenek, efsaneler açısından çok değerli bilgileri geleceğe aktarmaktadır.

Kırklareli İli, Merkez İlçesi Çağlayık Ağaç Topluluğu Tescili Konu ile ilgili Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunda anıtsal değeri olan ağaçların tespit edilerek numaralandırılmasına, ağaç röleve planı ile teknik inceleme raporunun görüşülmesi ve Kırklareli İli, Demirköy İlçesi, İğneada Beldesinde bulunan asırlık Istranca Meşesinin tescile ilişkin değerlendirmeleri yapılacaktır.

Tescil aşamasında bekleyen ya da henüz tespit dahi edilmemiş anıtsal ağaçların eklenmesiyle ülkemizdeki anıt ağaç sayısı artacaktır.

Kırklareli Kent konseyi Çevre Meclisi ve Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma grubumuz olarak, Bölgemizin Tabiat ve Kültür varlıklarının korunması için köylülerimiz, gönüllülerimiz ve bizlere desteklerini esirgemeyen Kurum, kuruluşlara ve Trakya Platformunun Bilim ve Hukuk kurulundaki akademisyenlere gelecek nesiller adına teşekkür ediyoruz. dedi.

 

43 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi