Hoşgeldiniz  

Her Şeyi Unutun Ama Bunu Unutmayın

Erzen Erdin | 27 Ağustos 2019 | Köşe Yazıları


Erzen Erdin
erzenerdin@kirklarelimanset.net

Hiçbir insan, durduk yere suç işlemez. Hiçbir çocuk oyun kuracağı yerde, dışarıda suça karışmak istemez. Her anne- baba, evladına her şeyin en iyisini veremeyebilir ama elindekinin en iyisini vermeye özen gösterir, şüphesiz. Çocuğuna pantolon alamadığı için, borçlarını ödeyemediği için, bu hava bu hayat ağır geldiği için hayatına artık devam etmek istemeyen kaç örnek daha göreceğiz ? Her insan, yaşama hakkının sınırlarında, insani ekonomik şartlarda yaşamak ister. Her insan huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir ev ortamında yetişmek ister. Her insan saygı, sevgi ile beslenir ve her insanın dinlenecek bir hikayesi vardır, kulak vermeli…

Hiçbir kadın, mutsuz olmak için evlenmez. Hiçbir kadın, mutlu mesut yaşadığı baba ocağından aşağılanmak, şiddet görmek, sosyal hayattan izole edilmek, köle gibi emeği değersizleştirilerek çalışmak için ayrılmaz. Hiçbir kadın meta değildir. Emzirdiği memesi, toprakta güçlendiği vücudu, her ay geçirdiği adet dönemi doğal seleksiyonun bir parçasıdır ve yadsınamaz. Hiçbir kadın sokakta tek başına gezmekten, ağız dolusu gülmekten, mini etek ya da şort giymekten mahrum kalamaz. Hiçbir kadının bedenine, düşüncelerine, sözcüklerine, tercihlerine kilit vurulamaz. Hamile iken fotoğraf da çektirir, arabaya da binebilir. Tüm bunlardan daha doğal ne olabilir ? İşinde de başarılı olur, sosyal hayatta da, ev hayatında da… Hiçbir kadın, cinsiyetinden dolayı ayrımlaştırmaya tabii tutulamaz, boyacılık da yapar, otobüs şoförlüğü de… Başarısızlığı “kadınlığından”dır algısı yerle yeksan edilmelidir, günümüzde, 21. yüzyılda hem de…

Bugün kibarca iten yarın tartaklar, ertesi gün elini kaldırır. Elini kaldıran da … Neyi göremiyoruz ?Kadına bir verince bin üretir, siz gülümseyin kahkaha attırır. Çorak toprağı gül bahçesine çevirir. Taşı altına döndürür, evi çekip çevirir. Mutfağa da girer, bilim araştırmalarına da katılır, yönetir, her şeyin de üstesinden gelir.

Daha beterini görmedim, bilmiyorum. Hiçbir insan evladı bu şekilde, kadınlık haysiyetine, insanlık onuruna gölge düşürecek bir hayatı, elvedayı hak etmiyor. Hak etmemeli.. İnsan donup kalıyor, içi acıyor.

Ardından hiçbir şey olmamış gibi güne devam ediyoruz. Neden mi ? Yetkililer derin bir uykuda çünkü, mışıl mışıl uyuyorlar. Tüm masum hikayelerin katilleri ne mi yapıyor ? Nasılsa “yırtarım” diyor.

Beter olun, yok olun ! Bu eril şiddete son verin, dünyayı hak etmiyorsunuz ..

#EmineBulut
252 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi