Hoşgeldiniz  

GUINEAPIGLER

Aliye Gözde Yıldırım | 12 Mayıs 2018 | Köşe Yazıları


Aliye Gözde Yıldırım
aliyegozdeyildirim@kirklarelimanset.net

 

Son zamanlarda ilgi odağı olmaya başlayan guineapigler bildiğinizin aksine bir hamster ya da bir tavşandan çok daha farklı hayvanlardır. İletişim becerileri çok daha gelişmiştir. Daha sıcak kanlıdırlar banyo yapabilirler hatta suyu çok severler.Tek başına yaşamak onlar için çok büyük bir azaptır ondan sadece 1 tane guineapig alacaksanız lütfen bunu ona yapmayın.Ayrıca bakımı düşünüldüğünün aksine basit değildir ve iyi bakmazsanız guineapiginizin ömrü çok uzun olmayacaktır.

Yuvanın içinde neler olması gerekiyor?

* En az 2 suluk olması gerekiyor ( su onlar için çok önemlidir bazen sulukları düşebiliyor ya da akıtabiliyor ve siz farkında olmuyorsunuz 2. yedek suluk yuvanın içinde şarttır.

* Ayakkabı kutularından ya da kartonlardan oluşturacağınız minik yuvalar gerekiyor ayak sesi duyunca yada korktuklarında gece uyumak için girip uyuyabilecekleri dar alanları seviyorlar. Tavanı ve 4 köşesi kapalı kendilerinin geçebileceği kadar bir kapı açmanız onları çok mutlu edecektir. Ayrıca 2 ayakkabı kutusu arası minik tüneller yapabilirsiniz onlarda oyun oynamaları için uygun ortamı oluşturur. (En az 2 ayakkabı kutusu onlar için yeterli olacaktır.)

* Mamalarının duracağı bir mama kabı. Ayrıca bir miktar yulaf ile mamayı karıştırmayı unutmayın ilk yulafı bitirdiklerini göreceksiniz.

* Yuvalarında her zaman kuru ot bulunması gerekiyor. Bu dişleri için çok önemli.

* Çişlerini yapabilecekler karanlık talaş dolu bir alan, uyudukları yuvadan farklı bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. Çiş eğitimi vermeniz biraz sürecektir. Çişlerini farklı bir yere yaptılar mesela, o yaptıkları yerdeki bezi alıp hazırladığınız yere taşırsanız zamanla nereye yapmaları gerektiğini öğrenirler.

* Tırnak törpüleme işlemini, onlar doğada yaşarken otomatik olarak hallediyorlardı. Ancak şimdi kafeste baktığınız için veteriner eşliğinde tırnaklarını kestirmelisiniz ama sadece uçlarını.

Tüy döker mi Tüylerinin bakımını nasıl yapmalıyım?

Normal şartlarda tüy dökmezler ancak strese girerlerse ya da mevsimsel bir miktar dökebilirler. Pet Shop ya da Veteriner Kliniklerinden alabileceğiniz ince uçlu tarakla hafif bir şekilde haftada 3 kez taramanız yeterli olacaktır

510 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi