Hoşgeldiniz  

EPİLEPSİ FARKINDALIK GÜNÜ YAPILDI

admin | 13 Şubat 2019 | Gündem, Kültür / Sanat, Manşet, Sağlık A- A+

 

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi,  Kırklareli Belediye Başkanlığı ve Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa “Epilepsi Farkındalık Günü” dolaysıyla  bir seminer düzenlendi.
11 Şubat 2019 Pazartesi Günü saat 13.00 te  Rektörlük Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Kırklareli Devlet Hastanesi’nde görevli Nörolog Uzman Dr. Emre Çiçek ve Psikolog Dr. Tolga Karabacak katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Türkiye Sakatlar Derneği Kırklareli Şube Başkanı Ercan Dinkler tarafından açılış konuşması yapıldı. Dinkler konuşmasında; “Bu seminer ilimiz dahil olmak üzere Ülkemizde 62 farklı noktada aynı gün ve aynı saatte yapılmaktadır. Derneğimiz Yaklaşık 60 yıllık bir dernek olmakla beraber 65 Şubesi bulunmaktadır. Türkiye Sakatlar Derneği, Epilepsi ve Yaşam Platformu, İl Sağlık Müdürlükleri işbirliği ile düzenlediğimiz 11 Şubat Dünya Epilepsi Günü Eğitim Seminerine hepiniz Hoş geldiniz.
Epilepsililer de her kes gibi her şeyi yapabilmektedir. Bu rahatsızlık ile yaşayanlar genelde 2 sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan ilki Bütün Engellilerde olduğu gibi acıyarak bakıp; bulundukları toplumun içine almak istememeleri ve onları toplumdan soyutlamaları. İkinci si ise iş verenlerin konu ile yeterli bilgileri olmadığından dolayı, iş güvenliği açısından risk almak istememeleri.Epilepsi Halk arasında “Sara Hastalığı ” olarak da bilinmektedir.Epilepsi, Dünya Nüfusunun %1 ini etkileyen bir Hastalıktır. Dünya da intiharlarda, işsizlik te ilk sıraları almaktadır.Aynı durum ülkemiz içinde geçerlidir.Ülkemizde 850 bin kişiyi kapsayan epilepsi hastası var.Bunlara ekonomik, sosyal, psikolojik, hukuki ve toplumsal sorunlarına çözüm bulmak tek idealimiz…dedi. Dinkler konuşmasında Böylesi bir rahatsızlık ile yaşayan birinin neler yaşadığını Nöbet geçirdiği anda Neler yapmamız gerektiğini bilmiyoruz bu gün konuya hakim Uzman doktorlarımız bizleri Epilepsi ile ilgili bilmemiz gerekenleri anlatacaklar.Ben sözü uzatmadan şahsım ve seminerde emeği geçenler adına hepinize hoş geldiniz diyorum saygı ile selamlıyorum dedi.
TSD Başkanı Dinkler’in konuşmasının  ardından Kırklareli Devlet Hastanesi’nde görevli Nörolog Uzman Dr. Emre Çiçek ve Psikolog Dr. Tolga Karabacak , Epilepsi hastalığı hakkında katılımcılara slayt sunumla bilgiler verdiler  ve soruları cevaplandırdılar.
Yapılan konuşmaların ardından TSD Kırklareli Şubesi  Gönüllülerinden oluşan   TSM  korosu birbirinden güzel şarkıları ile izleyenlere müzik ziyafeti sundu.
Programın son bölümünde de seminere katılan konuşmacı ve sanatçılara plaket ve çiçek verilmesinin ardından seminer sona erdi

278 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi