Hoşgeldiniz  

EMEKLİLER 2020 BÜTÇESİNDEN YAŞANACAK PAY İSTEDİ

admin | 17 Aralık 2019 | Manşet A- A+

Tüm Emekliler Sendikası Tüm Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması için meydanlara çıktı..Örgütlü bulundukları tüm yerlerde saat 12.30.’de başlayan basın açıklaması için Tüm Emekliler Sendikası Kırklareli  Şubesi yönetim kurulu ve sendika üyeleri Öğretmenevi karşısı Özgürlük parkında buluştı.
Açılış konuşmasını yapan Tüm Emekliler Sendikası Kırklareli Şube Başkanı Hüseyin Budak  “Ömrümüzün büyük kısmını bu ülkenin birikimine harcamış olan biz emekliler insanca yaşamak istiyoruz. ” diyerek başladı.
Şube Başkanı Budak  açıklamasına şöyle devam etti; “Bilindiği gibi şu anda TBMM’de 2020 yılı bütçesi görüşülüyor. Meclis 2020 yılında gelir kaynaklarını açıklayacak ve toplumsal geliri nasıl paylaştıracağını belirleyecek.Bugüne kadar belirlenen tüm bütçelerde bizler yok sayıldık. Siyasi iktidarın talimatlarıyla düzmece veriler hazırlayan TUİK’in belirlediği rakamlarla zam oranlarımız belirleniyor. Biz emekliler bunu kabul etmediğimiz için alanlardayız dedi.
Basın açıklamasını Şube Yöentim Kurulu üyesi Atilla Biçer okudu. Biçer okuduğu basın açıklamasında Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye barışa ihtiyacımız var..Biz yoksulluk değil, insanca yaşamak istiyoruz.diyerek başladı. Biçer konuşmasında,
2020 yılı bütçesi TBMM’de görüşülmektedir.Bütçe metinleri sıradan, basit, rakamların alt alta geldiği yasa metinleri değildir. Önümüzdeki gelecek yılın tahminlerinin bilimsel olarak yapıldığı ve oluşan  toplam milli gelirin nasıl pay edileceği, kimlere hangi sınıf ve katmanlara nasıl ve ne kadar dağıtılacağının bilgisini içeren metinlerdir.Biliyoruz ki, hiçbir zaman gerçek anlamda  emekçileri, emeklileri gözeten, çalışanları,, yoksulları kayıran bir bütçe olmamıştır. Kimi yıllarda emekçilerin, çalışanların, köylülerin milli gelirden aldıkları pay artmış gibi gözükse de bu esasen  örgütlü mücadele ile alınmış bir hak olarak görülmelidir.
Hal böyle iken özellikle son 15-16 yıldır, krizin, dış borçlanmanın, yolsuzlukların, israfın, savaşın ve güvenlik konseptli yönelimin faturası bizlere ödetilmeye çalışılmaktadır.  Bunda bizlerin örgütsüz olmamızın, dağınık olmamızın, yeterli demokratik muhalefeti oluşturamamızın payı büyüktür.Bu nedenle diyoruz ki:
Bu bütçe de barış kardeşlik yoktur, bu bütçe de insanca yaşam yoktur, bu bütçe de emeklinin sağlık hakkı yoktur, bu bütçe de demokratik bir ülke yoktur.
Bu bütçede 13 milyona yakın emekli yok…Bu bütçe de baskı vardır, yoksulluk vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve israf vardır.Ve en önemlisi Emeklilerin, çalışanların, yoksulların, köylülerin yaşamlarını kolaylaştıran hiçbir tasarruf yoktur.İşte bu nedenlerden ötürü 13 Aralık 2019 Cuma günü yani bugün emekliler olarak Tüm Emekli-Sen olarak alanlarda olacağız. Ülkemizin her yerinde taleplerimizi haykıracağız, siyasi iktidara sesimizi duyurmaya çalışacağız.
Bu Bütçe Yoksulluğun Savaşın Adaletsizliğin Eşitsizliğin Bütçesidir!..Yaşam koşulları için özellikle emekliler için her geçen gün daha zorlaşmakta, dayanılmaz hal almaktadır. Bu hayat koşullarının nasıl olduğunu, ülkemizde ki emeklilerin durumunu birkaç istatistiki rakamla açıklamak gerekirse:
-Emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alan kişi sayısı 12 milyon 324 bin 186..Sigortalı çalışan sayısı: 22 milyon 407 bin 415
-Emeklilerin %27.8 i 49-55 yaş grubunda-%40.4 ü 56-65 yaş grubunda-%20.7 si 66-75 yaş grubunda-% 11 i 76 yaş üstü-1000 tl den daha az maaş alan emekli sayısı 1 milyon 100 bin-4 milyon emekli emekli oldukları halde çalışıyor.-2002 yılına göre emekli aylıklarındaki artış milli gelir artışının % 34 gerisindedir.
Herkesin de bildiği gibi dünden bugüne bu ülkede ne kadar değer, birikim varsa bunlarda emeklilerin emeği, alınteri, izi, payı vardır. Böyle olmasına karşın yazık ki  bu zamana kadar emekliler sefalet ücretine mahkum edilmiştir.2020 bütçesi de emekliler, emekçiler, çalışanlar açısından farklı değildir.2020 bütçesi yoksulluğu artıracak bir bütçedir.2013 de kişi başına düşen milli gelir 12 bin 480 dolar iken bu bütçe ile kişi başına düşen milli gelir 9 doların altına düşecektir.
İşsizlik oranı % 14 e çıkmıştır. Yıllık enflasyon resmi rakamlara göre %12 ama halkın hissettiği ise %20 den fazladır. Elektriğe ve doğalgaza yapılan zam oranının % 30 u bulduğunu düşünürsek gerçek enflasyonun % kaç olduğu da ortaya çıkar.Açlık sınırı 2103, yoksulluk sınırı 6850 tl olduğu ülkemizde asgari ücret 2020 tl dir.Emeklilerin 8 milyonu asgari ücretten daha düşük emekli maaşı almaktadır.Yolcu garantili, hasta garantili olarak yaptırılan, otoyol, hava limanı, hastane, köprü nedeniyle kullanılsın kullanılmasın tam 19 milyar ödenecektir.2020 yılında faiz için 139 milyar ödenecektir.
Oysa Milli Eğitime ayrılan pay 125 milyar tl, Sağlık Bakanlığına ayrılan pay 59 milyar tl dir. Eğitimden ve sağlıktan sakınılan pay faize gözü kapalı aktarılmaktadır.
Gelirin türevi olması gereken vergi ne yazık ki gelir dağılımını bozan bir hale gelmiştir.Çok kazanandan çok alınması gerekirken bu durum tam tersidir. Vergi yükü emeklilerin, çalışanların, asgari ücretlilerin sırtındadır.
Toplanan vergi gelirinin % 55 harcamalar üstünden alınan (ÖTV KDV gibi) vergilerden oluşmaktadır.Toplam vergi gelirlerinin %63 ü dolaylı vergiler %37 sini doğrudan vergilerden oluşmaktadır.
Brüt borç stoğu 2019 yılı 2. Çeyreği itibariyle 446 milyar tl olmuştur.Bu bütçenin bir başka özelliği ise savaşa ve güvenliğe ayrılan paydır. 2020 bütçesinde iç ve dış güvenlik için ayrılan pay ise 145 milyardır. TSKGV (Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı) ve SSDF (Savunma Sanayi Destekleme Fonu) yi de hesaba kattığımızda bu pay 250 milyar tl ye çıkmaktadır. Ne işe yarayacağını bilmediğimiz silahlar, neyi savunacağını bilmediğimiz savunma sistemleri devletler arası siyasi dengenin bir faaliyeti olarak bizim cebimizden çıkan paralarla, bizim ürettiklerimizle ödeniyor.
Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye barışa ihtiyacımız var..Biz yoksulluk değil, insanca yaşamak istiyoruz.
Bu çerçevede Tüm Emekli-Sen olarak 2020 bütçesinden ve Siyasi İktidardan taleplerimiz şunlardır:
-En az emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır…-Emeklilere her yıl için emekli aylıkları tutarında 4 ikramiye verilmelidir.-Emekliler ve eşleri için şehiriçi ulaşım ücretsiz olmalıdır.-Asgari ücret tamamıyla vergi dışı kalmalıdır.-Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın sorunu biran önce çözümlenmeli ve yaş sınırı kaldırılmalıdır.Temel ihtiyaçlardan KDV kaldırılmalıdır.-Sağlık için yapılan kesintiler ve katkı payları emeklilerden alınmamalıdır.Elektrik doğalgaz ve suya yapılan son zamlar geri alınmalıdır.-Tüm ödemeler emekli ücreti hesaplanmasına dahil edilmelidir.-Güvencesiz istihdam uygulamalarına derhal son verilmelidir.
Barışcıl, kardeşçe ve insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Hele ömrünün büyük kısmını bu ülkenin birikimine harcamış olan emekliler için bu en temel haktır.
Bu hak siyasi iktidarların üzerinde tasarruf edebileceği bir hak değildir. Bu hak emekliler için vazgeçilmez haktır.Bu hakkın kendisine  ve kullanılmasına yönelik her türlü girişim bizi Tüm Emekli- Sen’i karşısında bulacaktır. dedi

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi