Hoşgeldiniz  

EĞİTİM-SEN BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

admin | 13 Mayıs 2018 | Genel, Manşet, Siyaset A- A+

Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi  ek ders ücret  ödemeleri ile ilgili Şube binasında bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi Örgütlenme Sekreteri Eser Çolak yaptı.

Çolak okuduğu basın açıklamasında, “Ek ders iş ve işlemleri okul yönetimince sistemine işlenerek ek ders çizelgeleri o ayın 26 veya 27 si gibi Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edilir. Çizelgelerin Milli Eğitim Müdürlüklerine verilmesiyle Milli Eğitim Müdürlüklerinde çizelgeler kontrol edilerek Mal Müdürlüğüne sıra gelir. Ücretlerin yatırılması aşamasında, Mal Müdürlüklerinden sonra iş ve işlemler bankaların eğitimcilerin hesaplarına ücretleri yatırmasıyla son bulur. Ayrıca ayın 1’inde ise tüm öğretmen ve eğitim yöneticileri ek dersleri hak etmiş olurlar. Okul Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri, Mal Müdürlüğü ve banka dörtgeninde yürütülen ek ders iş ve işlemlerinin sonunda paraların öğretmenlerin hesaplarına yatması iki günü bile bulmaması gerekir. Ayın 27’sinde okullar ek ders çizelgelerini teslim ettikten sonra her kurum ve kuruluş kendi üstüne düşen vazifeyi düzgünce yaptığında diğer ayın 1’inde ek ders ücretlerinin öğretmenlerin hesabına yatırılması olağandır. Birtakım yanlışlık veya gecikmeler düşünüldüğünde ise bu süre en fazla birkaç gün daha sarkması beklenebilir ki bu süre bile en fazla ayın 5’i olabilir. Ama öğretmenler ek ders ücretlerini ayın 5’inden günler sonra almaktalar ne yazık ki. Ne yazık ki bu gecikmeler konusunda Milli Eğitim Müdürlükleri öğretmenlere açıklama dahi yapmamaktalar. Sanki öğretmenlerin ek derslerini başka milli eğitim müdürlükleri geç yatırmış da kendi öğretmenlerini başkaları mağdur etmiş gibi. Ek derslerin geç yatırılmasıyla ilgili herhangi bir resmi açıklama olmadığı zaman devreye fısıltı gazetesi girer ki şehir efsaneleri kulaktan kulağa dolaşmaya başlar. Bu fistoların arasında ilçede Bazı okulların ek ders çizelgelerini geç göndermesi veya yanlış yapması ya da bankada ek ders ücretlerinin bekletilerek günler sonra yatırılması bu fısıltıların alabiliyor. Yine fısıltı gazetesine göre yapılan banka promosyon antlaşmasına göre n bu şekilde ek dersleri geç yatırdığı söylenebiliyor. Ama altını çizerek söylüyoruz ki ortada hiçbir bilgi veya açıklama olmadan kulaktan kulağa ifade edilir bu söylemler. Kaldı ki kanunen eğitimcilere duyurulması gereken o banka promosyon anlaşması da ortalıklarda yoktur. Yani karambole ek derslerin neden geç yattığı konusunda net bilgiler bir türlü bilinemez zira ek derslerin iş ve işlemlerinden sorumlu milli eğitim müdürlükleri sessizleri oynamaya devam eder” diye konuştu.

Lüleburgaz’da ek ders mağduriyetlerinin olduğunu aktaran Çolak; “Eğer ek derslerin geç yatırılmasının nedeni okullardan bazılarının ek ders çizelgelerini geç hazırlaması ise ki bu süre ne kadar gün sürebilir ki? 27’sinde yapılması gereken ek ders çizelgesini en fazla bir yada iki gün geciktirebilir ki buna hakları yoktur. Milli eğitim müdürlüklerinin devreye girerek ek dersleri geciktirenler için önlem alması gerekir. Yine çizelgesini geciktiren okul müdürlükleri bir ya da iki gün süreyi ‘«İması haftalarca sürmektedir. O yüzden sadece ç yapması veya hata yapması geçerli bir bahane bankaların ödeme ayağında ise milli eğitim mağduriyete son vermesi gerekir. Kaldı ki neye göre beklettiği tam olarak bilinmiyor. Yaptığı anlaşmaya göre yapıyorsa ilgili maddenin eğitimcilerle paylaşılması lazım (kanunen de promosyon anlaşma duyurulması gerek. Eğitimcileri mağdur edecek hiçbir maddede anlaşmaya varılmaması gerekir ki en fazla 3 gün bekletme süresi bile anlaşma maddesinde olsa ayın 1’inde veya 2’sinde hak edilen ek ders ücretleri yine ayın 5’inde banka tarafından yatırılması gerekir. İster sistem değişikliği isterse de rutin eksiklikler olsun. Öğretmenlerimizin ek ders mağduriyetlerine sessiz kalmayacağız. Nereden bakılırsa bakılsın ek derslerin geç yatırılmasında geçerli bir sebep görülmemektedir ama tek bir gerçek var ki o da ek derslerin geç yatırılması öğretmenleri mağdur etmektedir. Lüleburgaz da yatılı okullarda belletmen olarak görev yapan öğretmenlerin 7 saatlik ücretleri Nisan ayında da 7 saat üzerinden yapılıp ilan edilmişti. Ancak daha sonra ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından telefonla gelen emirle 7 saatlik ücret köyde öğretmenlik yapanlar için 4 saate düşürülmüştür.

Çolak  konuşmasının son bölümünde, Eğitim Sen İlçe temsilciliğimizin itirazlarına rağmen herhangi bir düzeltme yapılmamıştır. Lüleburgaz’da ve tüm ilde yaşanan ek ders mağduriyetlerinin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz” dedi

364 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi