Hoşgeldiniz  

EDİRNE’DE 1 MAYIS COŞKUSU

admin | 02 Mayıs 2019 | Bölgesel, Gündem, Manşet A- A+

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Edirne’de binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.
Türk-İş, KESK, Birleşik Kamu-İş, TMMOB, Türk Tabipler Birliği ve TDB ve Edirne Bileşenlerinden oluşan ” Edirne Emek ve Meslek Örgütleri 1 Mayıs Platformu ”
tarafından  düzenlenen 1 Mayıs etkinliğine  siyasi partiler, STK lar ve binlerce vatandaş katılarak destek verdi.
1 Mayıs için kente gelen işçiler, sendikalar. siyasi partiler, STK lar ve vatandaşlar saat 11.00 de Talatpaşa Caddesi üzerinde Şükrüpaşa İlkokulu önünde buluştu
Yaklaşık 2.500  kişinin katıldığı 1 Mayıs mitingi  etkinliğinde  alınan geniş güvenlik önlemleri ise  dikkat çekti..Buluşma alanına giren vatandaşların üst araması ve pankartların tek tek kontrol edilmesinin ardından sendikalı işçiler  buluşma alanına girebildi. Sendika pankartlarının sopalarına Emniyet tarafından yapılan engellemeler sendikalar ile emniyet güçleri arasında kısa da olsa gerginlik yaşanırken sağ duyu sayesinde pankartların  tören alına girişine izin verildi.
Saat 11.30 da  kortejin başında   ” YAŞASIN 1 MAYIS   pankartın ardında Edirne Emek ve Meslek Örgütleri 1 Mayıs Platformu üyeleriyle birlikte etkinliğe katılan işçilerden oluşan kortej Talatpaşa Caddesi’nden sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Korteje yürüyüş sırasında halk da alkışlarla destek verdi.
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri 1 Mayıs Platformunca yapılan düzenlemeye göre Korteş yürüşünün başında ” YAŞASIN 1 MAYIS ” Pankartı ardında Tertip Komitesi Türk İş pankartı ve Türk_İş’e bağlı TES-İŞ- TEZ KOOP iş, TEKSİF ve bağlı sendikalar ilk başta yer aldı. Türk İş pankartının ardından DİSK pankartı ve Trakya Genel İş Şube pankartının ardında Genel İş sendikası pankartları ile birlikte DİSK’e bağlı sendikalı işçiler yürüdü.Yapılan düzenlemeye göre sendikaların ardından KESK, ve bağlı sendikalar,Kırklareli Tüm Emekliler Sendikası, Birleşik Kamu İş, TMMOB, TTB , Edirne Barosu, ÇYDD, CHP,Nar Kadın Dayanışması ve Haziran Hareketi kendi hazırladıkları pankartları ve sloganları eşliğinde yürüdü.İşçiler taşıdıkları pankartlarla ” Kıdem Tazminatıma Dokunma” ” İktidar Kıdemi Hedef Aldığında Hayat İktidara Direniş Olur ” sözleri ile ortak taleplerini dile getirerek iktidarı da  uyarmış oldu.
Kortej sloganlar eşiliğinde Selimiye Camii’nin önünden geçip Talatpaşa Caddesi’ni takiben daha sonra Saraçlar Caddesi’ndeki kutlama alanına geldi. Alan girişinde Birleşik Haziran Hareketinin yaptığı ” İsyan Yürüyüşü ” izleyenler tarafından ilgi ile izlendi ve büyük alkış aldı. Miting alanına sloganlar eşliğinde giren işçileri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve etkinliği düzenleyen platform temsilcileri selamladı. Saygı duruşunun ardından Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Türk-İş Edirne Temsilcisi ve Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko yaptı.Şişko konuşmasında özetle şunları söyledi,
İnsana Yaraşır İş, Eşit İşe Eşit Ücret, Çocuklarımızın Geleceğiyle Doğanın Rant Kurbanı Edilmemesi için 1 Mayısta Alanlardayız. 1 Mayısta gündemimizi, geçim sıkıntısı ve emeğin haklarına yapılan saldırılar oluşturuyor. Bugün burada daha da artan sorunlarımızı dile getirmek ve ortak mücadelemizi güçlendirmek için bir aradayız. Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız işyeri farklı olsa bile işçi/emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz.
Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması tüm insanlığı tehdit ediyor.Yaşadığımız sorunları
Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor! Bizler için temel gıda maddeleri dahi artık “lüks” haline geliyor. Krizden kurtulmanın yolu, işçi hak ve özgürlüklerinin baş düşmanı olan IMF programlarına benzer uygulamalarda aranmamalıdır. Rekor kıran işsizlik, hayat pahalılığı, sofralarımızdaki ekmeği küçültüp geleceğe güvenle bakmamızın önüne set çekiyor. Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır.
“EMEĞİN, ÖZGÜRLÜĞÜN, BARIŞIN HAKİM OLDUĞU BİR DÜNYA İSTİYORUZ”
İşsizlik adeta patladı! İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik, sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insan onuruna yaraşır yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle, eğitimli genç işsizliği toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bulunması için, insanı ve çalışmayı, yatırımı ve üretimi temel alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin faturasının emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu, sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, düşünmenin düşünceyi ifade etmenin itiraz etmenin cezalandırılmadığı, emeğin eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz.”
Saraçlar Caddesi’ndeki etkinlik 1 Mayıs marşı ve konserle devam etti halaylar çekildi şarkılar söylendi ve etkinlik işçilerin dağılması ile sona erdi.

38 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi