Hoşgeldiniz  

DÜŞÜK KALORİLİ TATLANDIRICILAR YA DA KALORİSİZ TATLANDIRICILAR ZARARLI MIDIR?

Sibel Sağlayan | 13 Aralık 2018 | Köşe Yazıları


Sibel Sağlayan
sibelsaglayan@kirklarelimanset.com

DİYETİSYEN SİBEL SAĞLAYAN İLE SAĞLIKLI BESLENME

Aklımızdan evet ya da hayır kelimeleri geçti değil mi? Peki böyle direk kesin yargılarla mı düşünmeliyiz sizce?

İnternetten okuduğumuz çoğu yazı için ” aa bu, buna iyi geliyormuş, aa bundan günde bu kadar kez tüketirsek iyi geliyormuş” gibi düşüncelere kapılıyoruz.

öncelikle genel geçer düşünmeyi bir kenara bırakalım ve sorgulayalım.

neye göre iyi? kime göre iyi? ya da neden zararlı? neden ona iyi geldi de bana iyi gelmedi? gibi sorgulamalı şekilde hareket edelim.

Mesela, öncelikle piyasadaki her tatlandırıcının kullanımı onaylanmamıştır. Onay çok önemli. Bir kere bu yargıdan dolayı cevap ne evet ne de hayırdır. Yani her tatlandırıcı için aynı yargılarda bulunamayız. Kullanımı onaylanmış DKKT’ler(Düşük Kalorili ya da Kalorisiz Tatlandırıcılar) arasında aspartam, asesülfam K, neotam, sakkarin, stevia ve sükraloz yer almaktadır.

Düşük Kalorili ya da Kalorisiz Tatlandırıcılar Konferansı, Ankara (1 Aralık 2017) ve İstanbul (2 Aralık 2017) Görüş Birliği Bildirisi’n de 9 uzun dönemli girişim çalışması (8 erişkin, 1 çocuk) incelenerek yapılan bir meta-analiz gerek su gerekse şekerle tatlandırılmış içeceklerle karşılaştırıldığında DKKT’lerin vücut ağırlığında istatistiksel olarak anlamlı azalma sağladığını göstermiştir.

Diyabet için, DKKT’lerin, normal koşullarda postprandiyal glisemi, insülinemi ve lipidemide artış eğilimi yaratan yüksek sukroz/yüksek enerjili diyetlerin tersine, kan şekerini yükseltmeden, insülin ya da barsak peptit salımını etkilemeden tatlılık sağlayabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

İyi bir diyabet kontrolü için sağlıklı kilonun korunması ÇOK ÖNEMLİDİR, dolayısıyla, kalorisi kontrol altına alınmış sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı çerçevesinde kullanıldıklarında DKKT’ler diyabetli hastaların kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, SAĞDUYULU ŞEKİLDE VE ÖNERİLEN MİKTARLARDA kullanıldıklarında DKKT’ler rafine şeker tüketimini azaltmaya ve bunun sonucunda toplam kalori alımını azaltarak kilo kontrolüne yardımcı olabilirler. DKKT’ler ÖNERİLEN MİKTARLARDA GÜVENLE KULLANILABİLİRLER.

AMAAAAAAAA…. Aspartam fenilalanin içerir. Fenilalanin metabolizmasının kalıtsal bir hastalığı olan fenilketonüri(PKU) hastalarının fenilalanin içeren gıda ve ilaçları kullanmaması gereklidir.

Ve unutmayalım ki bilgi edineceğimiz yer her zaman sağlam kaynaklar olmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim..

637 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi