Hoşgeldiniz  

DOĞA DOSTLARI DERNEĞİ ‘’İKLİMİ DEĞİL SİSTEMİ DEĞİŞTİR’’ DEDİ

admin | 21 Eylül 2019 | Manşet A- A+

        LÜLEBURGAZ DOĞA DOSTLARI DERNEĞİ  ‘’İKLİMİ DEĞİL SİSTEMİ DEĞİŞTİR’’ DEDİ
  Lüleburgaz Doğa Dostları Derneği iklim krizine dikkat çekmek için Lüleburgaz Üçgen Parkta ‘’Küresel İklim Grevi’’ eylemi gerçekleştirdi.
   Sıfır Gelecek ve Fridays For Future çağrısıyla, küresel düzeyde bir hafta sürmesi planlanan, 146 ülke ve 6000 şehirde gerçekleşmesi beklenen eylemler zincirinin Lüleburgaz halkasını Doğa Dostları Derneği oluşturdu.
  Lüleburgaz Doğa Dostları Derneği Başkanı Sahir UÇAR açılış konuşmasında; ‘’6000 yerleşim merkezinde küresel ısınma ve dünyadaki kirlilik, okyanusların kirliliği, karaların ve toprakların kıyımı, orman yangınları yani ekosistemde görülen bütün zararlara karşı gezegen hayatta kalsın diye, bütün dünya aktivistleri eylemde.Bir hafta boyunca herkes kendi biriminde yapabildiği boyutta ses getirmek için dünyada eylem yapıyor İfadelerine yer verdi. Doğa Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Sevcan YAĞMUR ‘da açıklamasında,
       ‘’ 20-27 Eylül Küresel İklim Grevi gezegende tüm canlıların yok oluşuna barışçıl bir isyandır.   Küresel ısınmada 1,5 artış böceklerin %6’sı, bitkilerin %8’i, omurgalı canlıların %4’ünü, yaşam alanlarının yarıdan fazlasını kaybediyoruz. HIZLA ISINIYORUZ…Hava olayları, kuraklık ve seller, orman yangınları, sıcak gün sayısı artışı ve ekosistem değişikliği yaşıyoruz.Küresel ısınmanın yansıması olarak küresel fosil yakıtlar ve kirlilik yaşadığımız bölgeyi tehdit ediyor.dedi.  YAĞMUR açıklamasında,  Rus doğalgazının dünyaya açılması için bölgemiz seçilmiş. Türk Akım Boru Hattı ile Kıyıköy’den Saroz’a Trakya ikiye bölünmektedir. Ormanlarımız tarım topraklarımız ve Saroz Körfezimiz yağmalanmakta, Saroz’a yapılacak olan gaz nakil limanı ile Saroz felaket alanına çevrilmektedir.
 Uluslararası fosil yakıt kirliliği yaşamımıza dokunmaktadır. Vahşi kapitalizm Ergene ile hayatımıza kanseri soktuğu gibi boru hattı ile yaşam alanlarımıza ve yaşam hakkımıza müdahale etmektedir.SU YOKSA ÖLÜM VAR DEMEKTİR…Gezegenin bir parçası olan bölgemizde..Kirli ergene..Kirlenen hava..Yok edilen ormanlar.
Taş, kum ve mermer ocakları.Yok edilen bitki ve hayvan çeşitliliği’’ ne dikkat çekti.
Dernek tarafından yapılan basın açıklamasının ardından söz alan Çevre Gönüllüsü Hakan DEDEOĞLU, Türk Akımı Boru Hattı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Trakya topraklarının yıllardır talan edildiğine vurgu yapan DEDEOĞLU, okuma yazma oranı oldukça yüksek ve bilinçli olan halkımızın, eylem noktasında sonuca istenilen biçimde ulaşmadığına dikkat çekti. ‘’Bir buçuk ay önce oradaki gelişmeleri inceledik, içler acısı bir durum. Çağdaşlaşma ve bilimsellik adımlarıyla yapılan her türlü hareketi destekleyen bir yapıya sahibim. Ancak burada ağaç kesme yaşadık, yangınları yaşadık, ama Kıyıköy halkının tabiriyle ağaçları kırıyorlar, gömüyorlar.Bu projenin yetkililer tarafından doğru şekilde denetlenmesi gerekir.Böyle bir şey olabilir, tartışılabilir, projelendirilebilir ancak bunun yeri ballı börek gibi Kıyıköy’den dalıp Saroz’dan çıkmaz. En güzel toprakları yağma ederek olmaz. Örneğin resmi açıklamada 85000 ağaç kesiliyor deniyor, orada ağacı kesenler 2000000 kestik deniyor, aradaki fark ne?’’diye sordu.
217 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi