Hoşgeldiniz  

DEMOKRATİK KADIN PLATFORMU : KORKMUYORUZ, BİAT ETMİYORUZ..

admin | 11 Mart 2018 | Manşet, Siyaset A- A+

 

 

Kırklareli Demokratik Kadın Platformu “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”  dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
8 Mart 2018 Perşembe günü saat 18.00’da Anıt Kültür Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’da katıldı.
Açılış konuşmasını Aynur Şen İskar yaptı.Aynur Şen İskar’da konuşmasında aramızda misafirimiz var ben kendisini mikrofona davet ediyorum diyerek Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan’ verdi.
Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan’da konuşmasında, 8 Mart’ın eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden, direnen kadınların hikâyesi olduğunu söyledi. Aydoğan “Kadınlara dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. 8 Martlarda meydanları yasak ederek, kadınların varlığını iktidarlarının geleceği için tehdit olarak görenlerin her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz emekçi kadınlar alanlarda olmaktan ve sözümüzü söylemekten geri durmadık, durmayacağız.Her türlü baskıya rağmen dünde alanlardaydık, bugunde alanlardayız yarında alanlarda olacağız dedi.
Kırklareli Demokratik Kadın Platformu adına basın açıklamasını İlkay Budak Cinkılıç okudu.Okunan basın açıklamasında,
Bugün 8 Mart..Tek adamlığa karşı ” Hayır bitmdi ” şiarıyla barışı ve adaleti.tacize, tecavüze, şiddete, kadın cinayetlerine karşı yaşamı ve özgürlüğü, evde, işte, sokakta erkek egemen kapitalizme karşı eşitliği savunan OHAL ‘e KHK lara, yasaklara-engellemelere rağmen grev ve sokağa çıkma gakkından vazgeçemeyen kadınlar olarak bugünde sokakları meydanları kuşattık.Tüm baskılara inat, yaşamlarımız ve haklarımız için susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diyen kadınlar yeniden ülkenin dört bir yanında sokaklardayız.
Tüm baskılara inat, yaşamlarımız ve haklarımız için susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz diyen kadınlar yeniden ülkenin dört bir yanında sokaklardayız. 161 yıl önce ‘eşit işe eşit ücret’ talebiyle greve giden New York’lu kadınların isyanı bu yıl dünyanın dört bir yanından kadınların eşitsizliğe, şiddete, militarizme, savaşa ve sömürüye karşı “artık yeter” isyanıyla büyüyor, küresel bir kadın grevine ve boykotuna dönüşüyor. Kadınlar üretimden ve tüketimden gelen güçlerini kullanarak bin yıllardır süregelen bu sömürü çarkını durdurmaya çağırıyorlar.Muhafazakar ideoloji ve kadın düşmanlığı iktidar eliyle tırmandırılırken, kadınlar kıyafetletlerinden dolayı sokak ortasında şiddet görüyor. Ancak saldırganlar erkek yargı tarafından serbest bırakılıyor dedi

1857 yılında New York’taki tekstil işçisi kadınların düşük ücrete karşı çıkardıkları isyan bugün Türkiye’de OHAL bahane edilerek yasaklanmasına rağmen kadınların temel hak ve özgürlükleri grevlerde yankılanıyor.
Hükümetin “muhafazakâr toplum” planı, kadını gelenek, görenek ve dini referanslarla kuşatarak, evin yüksek duvarları ile sanayinin acımasız dişlileri arasında ezilmeye mahkûm ediyor.Esnek, kuralsız, yarı zamanlı çalışma gibi uygulamalarla kadınlar çalışma yaşamının dışına itiliyor.
KHK’larla emekçi kadınlar sorgusuz sualsiz işinden ediliyor. Kadınlara kayıt dışı, güvencesiz ve taşeron çalışma dayatılıyor.OHAL düzeninde kadınlara yönelik şiddeti sistematik ve meşru hale getiren, halkı, emekçileri ve kadınları yoksullaştıran. ötekileştiren savaş politikaları KHK’ler eliyle uygulamaya konuluyor. Paramiliter güçleri koruyan cezasızlık kılıfı kadın cinayetlerini, şiddet ve saldırıya maruz kalan kadınların sayısını arttırıyor. Erkek şiddeti devlet şiddetiyle besleniyor.
Temel insan hakkı olan kreş taleplerimiz görmezden geliniyor. Kamu kurumları ve yerel yönetimlerdeki kreş ve gündüz bakım evleri  “kamu zararı” gerekçesiyle ya kapatılıyor, ya da ihaleyeçıkarılarak özelleştiriyor. Büyük sanayi kuruluşları ve OSB’lere ise kreş açmaları için yararlananlar adına merkezi bütçeden 300 TL teşvik veriliyor.Kurumlardaki yönetici kadınların yöneticilikleri sorgulanıyor ya da yöneticiliklerinin önü kesiliyor.Kadınlar işyerlerinde erkeklere oranla daha fazla mobbinge maruz kalıyor.
Doğum izni, süt izni, gibi haklarımız yarı zamanlı çalışma adı altında ellerimizden alınıyor.Mülteci ve göçmen kadınlar daha ucuz emek gücü olmasının yanı sıra işyerlerinde daha fazla tacize uğruyor ve sınır dışı edilme korkusu ile karakola gidip şikâyetçi dahi olamıyorlar” dedi
Kadınların isyanı savaşa, OHAL’e KHK lara ve pembe otobüslere hapsedemeyeceksiniz.
GECELERDE.SOKAKLARDA.MEYDANLARDA BİZİMDİR.İTAAT ETMİYORUZ.İSYAN EDİYORUZ.
YAŞASIN 8 MART.EVDE İŞTE.SOKAKTA..KAMPÜSTE HER YERDEYİZ.YAŞAMIN TA KENDİSİYİZ.YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI dedi
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi