Hoşgeldiniz  

ÇYDD’TEN KAZ DAĞLARINDAKİ AĞAÇ KESİMİNE TEPKİ

admin | 16 Ağustos 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği ( ÇYDD) Kırklareli Şubesi Kaz dağlarında kesimi yapılan  binlerce ağaç katliamı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

07.08.2019 tarihinde saat 18:00’de ÇYDD Kırklareli şube binasında yapılan basın açıklamasına Belediye başkan yardımcısı Arda Kolçular ile STK’ temsilcileride katılarak destek verdi.

Açılış konuşmasını yapan ÇYDD Kırklareli Şube başkanı Birsen Meriç ”Homeros’un ” Bin Pınarlı İda ” dediği , dünyanın güzeli Kaz Dağları’na yeniden el attılar. Siyanür ile altın aramaktan bir türlü vazgeçmediler. İki yüz bin civarında ağaçı katlettiler. Toprağın bağrını deştiler.  Yarasaların yuvalarını bozdular. Ve daha birçok zarar verdiler.

ÇYDD olarak 2015 yılı mayıs ayında Kaz Dağların’da siyanür ile altın aramaya karşı  Çanakkale Evciler köyünde!ki etkinlikte yer aldık. Ve yine bu gün ÇYDD olarak Türkiyede’ki tüm şubelerimiz ile birlikte yapılanlara tekrar karşı çıkıyoruz ” dedi.

Basın açıklamasını ÇYDD Şube yönetim kurul üyesi Ali Şakir Kuru okudu. Kuru  basın açıklamasında ,

Kaz Dağları’na Dokunma!

Geleceğe ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek gerçek miras yaşanabilir bir çevredir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Kaz Dağları’nda planlanan doğa katliamının derhal durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyor ve gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

Milyonlarca insanın tüm uyarılarına ve protestolarına rağmen yapılması planlanan maden alanı, Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta ve aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında yer almaktadır. Kaz Dağları’nın ana kaynak değeri bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik olup 800’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Bu bitki türlerinden 37 bitki taksonu ülkemiz için endemik, 9 bitki taksonu da Kaz Dağları için endemik özelliktedir. Bölge bitkisel çeşitlilik yanında, aynı zamanda kuş ve memeli hayvan türleri açısından da ülkemizin en zengin bölgesidir. Ayrıca etki sınırları içinde yer alan Çanakkale ve Balıkesir ilinin tüm yeraltı su zenginliğinin kaynağı Kaz Dağları’dır. Tarihte de bu zenginlik, mitolojik kaynaklı “Bin Pınarlı İda” özdeyişi ile ifade edilmiştir.
Dolayısıyla Kazdağları jeomorfolojik yapısı, bitki ve hayvan zenginliği ile doğal olarak çok önemli bir bölgedir.

Kazdağları bu özellikleri ile geçmiş dönemlerde de yaşam ve kültür merkezi olmuştur. Yakın çevrede üç önemli antik kent bulunmaktadır. Bunlar; Troya savaşlarından önce kurulmuş Edremit’e 6 kilometre uzaklıkta Adramyttion, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Kaletaşı Tepesi’nin üstünde kurulu Antandros, Çanakkale il sınırları içinde yer alan Assos (Behramkale) kentleridir.

Dünyamızın ve ülkemizin ekolojik ve tarihi yaşam dengesi olarak görülen bu alan üzerinde, bugün itibariyle yaklaşık 200 bin ağaç kesilmiştir ve firma tarafından da kesilmeye devam edilmektedir. Böylesine bir doğa cennetinin içinde yer alan ve kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı Havzası üzerinde devam eden ağaç katliamının ardından, dünyanın en kuvvetli zehiri olan, bitki, hayvan ve insan sağlığına olumsuz etkisi tıbbi araştırmalarla saptanmış siyanürün, altın ayrıştırmasında kullanılacak olması havamız, toprağımız ve suyumuz için ölüm fermanının çıkarılması anlamına gelmektedir.

Doğa ve doğal yaşam tüm insanlığındır, insanlığa ait yaşam döngüsü maddi çıkarlar doğrultusunda değiştirilemez ve müdahale edilemez. ÇYDD olarak, çocuklarımıza miras bırakacağımız çevremizin katledilmesini engellemek, görevimiz ve sorumluluğumuz olmaya devam edecektir!

“Kaz Dağları’nın Üstü “Altın”dan Daha Değerlidir” dedi.

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi