Hoşgeldiniz  

ÇYDD KIRKLARELİ GENÇLİĞİNDEN KATLİAMA TEPKİ

admin | 08 Aralık 2019 | Manşet A- A+

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli Şubesi Çağdaş Gençliği  5 Aralık Türk Kadınına seçme ve  seçilme hakkının verilmesi, ve son günlerde artan kadın cinayetlerine tepki göstermek ve farkındalık yaratmak adına basın açıklaması düzenledi. 6 Aralık saat 17.00 de ÇYDD Kırklareli Şube binasında yapılan basın açıklamasına diğer STK Temsilcileride destek verdi. Yapılan açıklamada 2019 yılının ilk 11 ayında toplam 430 kadının cinayete kurban gittiğini ifade eden ÇYDD’li gençlerden Reyhan Küçük “Her şey yolundaymış gibi, kimse ölmemiş gibi mi davranacağız? Mutluymuşuz gibi gülecek miyiz?” diye sordu.
ÇYDD adına Çağdaş Gençlik temsilcisi tarafından yapılan konuşmada  20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’in Özgür Arduç adlı cezaevi firarisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, toplumun her kesiminden lanetlenmeye devam ediyor. denildi.
ÇYDD Kırklareli Şubesi Çağdaş gençliği adına basın açıklamasını Reyhan Küçük okudu. Küçük  “Üniversiteli bir arkadaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Katil elini kolunu sallayarak ceza evinden firar ediyor, cinayet planları yapıyor, planını gerçekleştiriyor ve keyifle anlatıyor. Kanımız donuyor ifadesini okurken. ‘Yaptıklarımdan pişman değilim’ diyor. 1 Aralık’ta firar ettikten sonra sürekli birilerini öldürmeyi düşündüğünü anlatan katil ‘Birçok bayanı öldürmek için takip ettim. Ancak çevrede başka insanların olması nedeniyle olayı gerçekleştiremedim. Bu amaçla bir dükkanın önünden geçerken bıçağı çaldım. Olay günü cadde üzerinde kızı gördüm, takip ettim. Evinin önüne geldiğimizde montumun cebindeki bıçağı çıkartarak, koluma soktum. Bu sırada kız kapı ziline bastı. Üst kat camından bir bayanın baktığını gördüm. Kapı açılınca kız içeri girdi. Ben de arkasından ‘Bakar mısınız, burada Metin diye biri oturuyor mu?’ dedim. Bana dönmesiyle birlikte bıçağı rastgele iki defa sapladım. Koşarak oradan uzaklaştım. Sabah kendime yeni avlar aradım ama fırsat bulamadım’
Katile göre Ceren Özdemir hiç tanımadığı ama kolayca öldürebileceği bir kurban… İfadelerinde ‘bir bıçak darbesinde öldürebileceğim kişiler aradım’ diyerek ‘kolayca öldürebileceği’ zayıf bir kurban olduğu için Ceren’i seçtiğini söylüyor. Ve yine ifadesinde silah bulsaydım daha çok kişi öldürecektim diyebilecek cüretkarlıkta. Zaten demekle kalmıyor, polis aracında iki polisi yaralıyor. Evet değerli misafirlerimiz, Ceren arkadaşımızın yaşam hakkı elinden alınmamış olsaydı bugün doğum günüydü. Ceren’in umutları, hayalleri öldü. Geleceği, yarınları öldü. Annesi öldü, babası öldü, insanlık öldü. İçimiz kan ağlıyor. İnsan utanır mı insan olmaktan? Utanıyoruz biz. Böylesi katiller ve canilerle aynı havayı solumak istemiyoruz.
Ceren Özdemir ilk değil, belli ki son da olmayacak. Kadınlarımız, genç kızlarımız yalnız bırakılıyor. Gazete sayfaları her gün ‘kadınlarımızın cinayete kurban gittiği’ haberleriyle dolu. Caniler cirit atıyor, katiller özgüvenle dolaşıyor. Yetkililer her olayda hukuk sistemi değişmez diyor. Peki muhatap kimi alacağız? Kendimizi nasıl koruyacağız? Ceza infaz sisteminin acilen değişmesini istiyoruz.
Yayınlanan son haberlere göre; Türkiye’de 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadın öldürüldü. Bu ay ise cinayete kurban giden kadın sayısı 39 oldu. Ve gün geçmiyor ki bir cinayet haberiyle sarsılmayalım. Lütfen kadınlarımız ölmesin. Ulu Önder Atatürk ‘Vatanı korumak; Çocukları korumakla başlar’ ve ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey; Kadınların eseridir’ demiş. O zaman lütfen anneler vicdanlı çocuklar yetiştirsin” dedi.
Reyhan Küçük’ün ardından katılımcılara hitap eden ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç ise konuşmasına Kadınları geri bırakan toplum geri kalmaya mahkumdur diyerek başladı. Meriç konuşmasında Kadınlar olarak Atatürk’e bir kez daha minnettarız.Dün Kadına seçme ve seçilme hakkının 85 nci yıldönümüydü.Günümüzde çağın gerisine düşüp haklarımızı bütünüyle kullanamıyor olsak da 85 yıl önce gerçek dünya lideri Atatürk’ün biz kadınlara en temel insan haklarından birini bahşettiği gündür dedi..Başkan Meriç Atatürk diyor ki kadınlarımız eğer milletin gerçek annesi olmak istiyorlarsa erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.  “Eğer bir anne çocuklarını kız olsun, erkek olsun; Vicdanlı, merhametli ve sevgi ile büyütürse sanki böylesi elim olayların daha az olacağına inanıyoruz. Sevgili gençlerimiz bizden kilometrelerce uzakta olan vahşice yapılan ve bir genç kızın yaşamıyla sonuçlanan olaydan duydukları üzüntüyü sizlerle paylaştılar. Duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Dileriz emek verdiğimiz çağdaş gençlerimiz birer çağdaş anne olduklarında artık nasıl çocuklar yetiştirmeyeceklerini biliyorlar.. Dünyada yönetim şekilleri ve haklar konusunda ülkemizden çok önde olan birçok devlette kadınların bu tür hakları olmamasına karşın yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nde ardı ardına yapılan yenilikler içinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının da olması Cumhuriyet devriminin niteliği, kadına bakış açısını ortaya koyuyor. Kız çocuklarının erkeklerle eşit koşullarda eğitim alabilmesi, fırsat eşitliğini yakalayabilmesi için emek veren ÇYDD; Kadınların çalışma hayatında, yerel ve merkezi yönetimlerde, siyasetin içinde, meslek kuruluşlarında, kısaca hayatın her alanında seçilme ve temsiliyette fırsat eşitliğini yakalayabilmesi konusunda da duyarlıdır. Kadınlara seçme ve sevilme hakkının verildiği günün yıl dönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu hakkın verilmesi, kullanılması için çalışanları, yurdumuzun dört bir yanından seçilip Ankara’ya gelen, ilk kez bu hakkı kullanarak mecliste görev yapan kadın Milletvekillerini saygı ve minnetle anıyoruz. Yine çağdaşlaşma yolunda, Atatürk’ün yolunda mücadele etmiş bizim kadınlarımız, Türkan Saylan ve Türkel Minibaş’a ve nicelerine özlemlerimizi, minnetlerimizi gönderiyoruz. Yaşasın vatan ve insanlık için mücadele eden tüm kadınlarımız!” şeklinde konuştu.

95 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi