Hoşgeldiniz  

CHP’li Kadınlardan Şiddete Tepki Yürüyüşü

admin | 30 Kasım 2017 | Bölgesel, Gündem, Manşet A- A+

Reklamı Durdurmak için Üstüne Bir Kez Tıklayın

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle CHP Kırklareli Merkez İlçe Kadın Kolları tarafından bir yürüyüş düzenlendi. 25 Kasım Cumartesi günü saat 12.00 de Dingiloğlu parkı önünde toplanan kadınların eylemine Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu Merkez İlçe Başkan adayı Gürcan Saatçı da destek verdi.
Ellerinde ” Kadına şiddet insanlığa ihanettir”Kadına şiddete HAYIR ” Şiddet kaderimiz değil’ dövizleri ile yürüyüşe geçen kadınlar alkışlar eşliğinde Cumhuriyet caddesi-Fevzi Çakmak Bulvarı güzergahından Demokrasi ve Özgürlük Meydanına geldi.Yüyüyüş esnasında esnafın ve Kırklareli halkının kadınlara alkışlarla destek verdiği yürüyüş ilgi ile izlendi.Demokrasi ve Özgürlük meydanında toplanan kadınlara önce CHP  Merkez ilçe İlçe Başanı Serpil Özsevimli kısa bir konuşma yaparak katılan tüm kadınlara teşekkür etti.Ardından CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Nurşen bir basın açıklaması yaptı.

Deyrin yaptığı konuşmada; “Bugün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası Mücadele günü. 25 Kasım insanlık tarihinde kadınlara yönelen alçak, vahşi bir şiddetin, bir insanlık ayıbının bir utancın yıldönümü olduğu gibi aynı zamanda kadınların erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun, dayanışmanın ilmik ilmik örülmeye başlandığı şanlı tarihin yıldönümürde Yani utanan ve onurun yan yana, onurun utancı olduğu buruk bir yıldönümü,bir yandan şiddet, savaş, ırkçılık ve milliyetçilik üreten sömürücü zihniyetin hüküm sürdüğü tarihin çöp çöp sepetine yol alarak alçalan, diğer yanda kanat çırptıkça yükselen, yükseldikçe özzgürleşen yeni insanlığın kadın aklında, kadın yüreğinde, kadın elinde yücelttiği yani güzel ve çirkinin hesaplaşmaya durduğu, günün yıl dönümü. Kadınlar dünyanın her yerinde ulusal, sınıfsal, cinsel sömürüye uğruyor. Biz sustukça.. Kız kardeşlerimiz berdel kurbanı oluyor.Kadınlarımız taciz ve tecavüze uğruyor.Doğum hakkımıza müdahale ediliyor. Kadınlarımız gecenin bir yarısında kapının önüne atılıyor.Savaş anaları gözyaşına boğuyor. Ama unuttukları bir şey var biz kadınlar artık susmayacağız, artık kendi yazgımızı kendimiz çizmek üzere sözümüzü birleştirerek özgürlüğümüzü, dayanışmamızı örüyoruz, artık yeter diyoruz.Toplumsal cinsiyetçiliği tarihin çöp sepetine atmaya yeminliyiz. Kadına yönelik, şiddete, eşitsizliğe karşı ayaktayız, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.Nerde bir kadın eziliyorsa, nerde kadına ve çocuklarımıza yönelik cinsel istismar varsa haksızlık varsa, zulüm varsa, taciz tecavüz varsa emin olun ellerimiz yakanızdadır.
İşte bir öncesine göre daha çok çoğalacağız, alanları dolduracağız. 25 Kasımda, 8 Martta değil gün gün, hergün özgürleşeceğiz. Gelin bize katılın.Şiddetsiz bir kültürü hep birlikte ilmek ilmek örelim..Sözümüze söz, gücümüze güç katın..

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi