Hoşgeldiniz  

CHP’DE GÜNDEM 164 İHRAÇ

admin | 07 Kasım 2019 | Manşet A- A+

CHP’de 31 Mart yerel seçimlerinde partiden istifa edip Kırklareli Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olan ve seçimi kazanan Mehmet Siyam Kesimoğlu’na destek verdikleri gerekçesiyle 164 kişi disipline sevk edildi.
Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde bağımsız aday Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’na destek verdikleri gerekçesiyle 164 kişinin tedbirli olarak “kesin çıkarma cezası” istemiyle Kırklareli İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar verdi.
CHP MYK sının  Kırklareli il yönetimine gönderdiği ilk yazıda 174  isim olmasına karşın ; 9 kişinin üyeliğinin düşmesi, 1 kişinin de Bursa’ ya nakil olması nedeniyle, 164 kişi tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. Toplanan İl Disiplin Kurulu, CHP  MYK sının tedbir ve ihraç talebini 25.10.2019 tarih ve 2019/22 sayılı kararı ile ve oy çokluğu ile reddetti. Ancak İl Disiplin Kurulu’nun almış olduğu bu kararı, CHP  MYK sı  28.10. 2019 tarihinde   kabul etmeyerek; çeşitli gerekçelerle ve yine tedbirli ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na ( YDK ) sevk etti.
BU KARARA MEHMET SİYAM KESİMOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ…
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kesimoğlu, “Gönül Birliği adını verdiğimiz, içinde her partiden Kırklarelili vatandaşımızın yer aldığı ve seçimlerde oylarını ve emeklerini bizden esirgemeyerek, 31 Mart sonunda Türkiye’ye bir demokrasi fişeği fırlatan yol arkadaşlarımız hakkındaki disiplin kararını üzüntüyle öğrendim” ifadelerini kullandı.
CHP  MYK sının almış olduğu bu karar, Kırklareli Merkez ilçede 08 Kasım 2019 tarihinde başlayacak olan delege seçimlerini ve buna bağlı olarak Merkez İlçe Yönetim Kurulu seçimlerini doğrudan etkileyecektir. Siyasi gözlemciler, bu durumun partiyi içinden çıkılması zor bir kaos ortamına sürükleyeceği, çeşitli bölünmelere yol açacağı ve sonuç olarak CHP nin Merkez ilçede büyük bir güç kaybı yaşayacağı konusunda birleşmektedirler.
” Tedbirli ”  olarak ve “kesin ihraç”  istemiyle disiplin kovuşturmasının muhatabı olan kişiler de bu duruma tepkilerini çeşitli şekillerde göstermektedirler. Adalet ve Demokrasi diyerek yola düşen bir partinin, somut hiç bir veriye dayanmayan ve sübjektif gerekçelerle üyelerini mücadelenin dışına çıkarmasının, partiye bir şey kazandırmayacağını dile getirmektedirler. Bu kararın parti içindeki dengeleri değiştirme amacıyla ve parti çıkarları gözetilerek değil ; yalnızca kişisel kaygı ve çıkar hesaplarına hizmet edeceğini vurgulamaktadırlar. Çünkü bu 164 kişi, “tedbirli”  olarak disipline sevk edildiklerinden, en demokratik hak olan seçme ve seçilme hakları ellerinden alınmış olmaktadır.
Kovuşturma sonunda ihraç kararının çıkmaması  halinde, tedbir kararı ile bu 164 kişinin iradelerine ipotek koyma dışında bir sonucu olmayacağı ; bu durumun da demokrasi ve adalet talebiyle öne çıkmış olan bir partiye yakışmayacağı görüşü savunulmaktadır. Ayrıca  ihraç kararının çıkması halinde yargı yoluna gideceğini belirten üyeler de bulunmaktadır.Kaldı ki buna benzer bir durum, yakın geçmişte ilimizde yaşanmıştır. Yine aynı şekilde partiden ihraç edilen altı İl Genel Meclis Üyesi, yargı kararıyla partiye geri dönmüşlerdir.
53 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi