Hoşgeldiniz  

CHP GENÇLİK KOLLARI ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

admin | 25 Kasım 2018 | Genel, Manşet, Siyaset A- A+

CHP Kırklareli Gençlik Kolu üyeleri 24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle Demokrasi ve Özgürlük meydanında bir basın açıklaması yaptı.
24.11.2018 tarih Cumartesi günü saat 14.00 te yapılan basın açıklamasını CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ali Bayram okudu. Bayram açıklamasında,

” Cumhuriyetimizin ilk yıllarından bu yana aydınlığın meşalesini Anadolu ve Trakya topraklarının her noktasına taşıyan fedakar öğretmenlerimiz bu kutsal görevlerinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1928 yılında gerçekleştirmiş olduğu harf devrimi ile birlikte 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin açılışı ” Başöğretmen ‘ ünvanıyla yazı tahtası önünde yeni harfler öğretmesi, onun sivil hayatta da devrimci ve eğitime verdiği önemi göstermektedir.Atatürk her alanda olduğu gibi uygarlaık Avrupası2nın bir parçası olabilmek eğitim alanında da ülkeyi batı standartlarına ulaştırmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda eğitim ki ” Bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır veya bir milleti esaret ve sefalete terk eder ” diyerek eğitimin önemini açıkça ortaya koymuştur.

Atatürk, eğitim ve öğretimi, milli, laik, demokratik bir çerçeve içinde gelişmenin ve böyle bir eğitim ve öğretim yoluyla, kişilikli, özgür, yaratıcı, aktif nesiller yetiştirmenin temel amacımız olduğunu belirtmiş, bunu öğretmenlere ve topluma temel hedef olarak göstermiştir. Kurtuluş savaşında verilen askeri mücadelenin görevini artık Cumhuriyet kazanımlarıyla eğitimcilere geçtiğini açıkça ifade etmiştir. Bu kapsamda Cumhuriyetimizin  ilk yıllarında , Miller Mektepleri ve Türk Rönesansı olarak gösterilen Köy Enstitüleri bağımsız, akılcı, bilimden yana vatan ve millet bilinci gelişmiş bireylerin yetiştirilmesine öncülük etmiştir.Bu okullar sayesinde yetişen öğretmenlerimiz bizleri geleceğe hazırlamıştır. Bizler bugün bu ilke ve inançla değerlerimizi koruyarak, 24 Kasım Öğretmenler gününün her geçen gün öneminin arttığını görüyoruz. Ülkemizin  içinde bulunduğu sosylal, ekonomik ve siyasi durumun, Türk Toplumunu özgür yurttaşlıktan, bağımsız, bilimsel düşünen birey olmaktan yoksun bırakan uygulamalara doğru ilerlemesine sebebiyet verdiğini ve bu vahim durumu durduracak girişimlerin tam bağımsız laik, sosyal, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti olması gerektiğini bir kez daha savunuyoruz.
CHP Kırklareli Gençlik Kolları olarak, Cumhuriyet’in özgür, akılcı, aydınlık yurttaşlarını yetiştirme, Cumhuriyet devrimlerini yaşatma kararlılğını sürdüren özverili, Cumhuriyet devrimleri ışığı ile aydınlanmış, bütün öğretmenler gününü kutluyoruz ” dedi.
Basın açıklamasının ardından CHP Gençlik Kolları üyeleri topluca Atatürk anıtına giderek saygı duruşunda bulundu ve anıta kırmızı karanfil bıraktı
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi