Hoşgeldiniz  

CHP DE İSTİFA DEPREMİ

admin | 27 Temmuz 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan  başarısız sonuç sonrası CHP’de 24 Temmuz 2019 tarihinde Lüleburgaz İlçe Örgütü’nde 8 Yönetim Kurulu’nun istifa etmesi ile başlayan ardından Pehlivanköy ilçesi ile devam eden  istifa dalgasına 26 Temmuz 2019 Cuma günü saat 22.00 de CHP Kırklareli İl Yönetim Kurulu’ndan 10 Yönetim kurul üyesinin istifası ile devam etti.
CHP Kırklareli İl Başkanlığı 31 Mart yerel seçimde başta Kırklareli Merkez, Pınarhisar ve Kofçaz ilçe Belediyelerini kaybetmiş Vize ilçesini kazanma başarısı göstermişti. Alpullu ve Büyükmandıra Beldesini kaybeden CHP, buna karşın Karahalil Beldesini kazanmasına rağmen partide sular durulmamış ve son istifaların ardından  Pınarhisar ve Demirköy İlçe örgütlerinin istifaya hazır olduğu gelen bilgiler arasında.
CHP de Lüleburgaz ilçe ile Pehlivanköy ilçe yönetimlerinin istifalarının ardından 26 Temmuz 2019 Cuma günü saat 22.00 de CHP Kırklareli İl Yönetim Kurulu’ndan 10 Yönetim Kurulu üyesinin istifası ile devam etti.İl Başkanlığında istifa eden üyeler adına yapılan basın açıklamasını İl Başkan Yardımcılarından Olcay Kaya okudu.Kaya
Basına ve Kamuoyuna,’ Kırklareli İl Başkan Yardımcıları olarak yaklaşık 2 yıldır onur ve gururla İl Yönetim Kurulundaki görevlerimizi sürdürmekteyiz. Göreve geldiğimiz günden itibaren Cumhurbaşkanlığı seçimi, Genel Seçim ve Yerel seçimlerde tüm benliğimizi ortaya koyarak çalıştık. Karşımıza çıkan tüm engellere rağmen bugüne dek mücadele edip görevimizi Cumhuriyet Halk Partis’nin tüzüğüne ve ilkelerine uygun bir şekilde yürüttük. Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığımız cesaretle edindiğimiz dik duruşumuzdan asla taviz vermedik.
CHP nin tüm üyelerinin etkin bir şekilde partideki tüm süreçlere katılması gerekliliği su götürmez bir gerçektir.Bu gerçek yukarıda bahsettiğimiz dik duruşun açık bir ifadesidir.
Yerel seçimlere başladığımız günlerde ve diğer günlerde halkımız ve partililerimiz ile istişare edip Belediye Başkan ve meclislerinin en iyi şekilde belirlenmesi için günlerce çalışmış olmamıza  ve Cumhuriyet Halk Partililerin oyu ile SEÇİLEREK göreve gelmemize rağmen bir müddet sonra etkinliğimiz yok edilmeye çalışılmış, nitekim netice itibar ile yönetimimiz işlevsiz kalmaya ve çalışamaz hale gelmeye mecbur bırakılmıştır. Yönetim Kurulumuz haberdar edilmeden gerçekleşen görüşmeler, sürece karşı olan boşvermişlik bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Lüleburgaz ve Pehlivanköy ilçeleriimizin istifaları ardından yönetim kurulumuz toplantıya çağırılmamış hatta haberdar bile edilmemiştir.
Cumhurıyet Halk Partisi’nin her bir ferdine olan sorumluluğumuzun farkındayız. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki görevlerimizin yok sayılmasını, hatta gasp edilmesiini ve dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin söz hakkının elinden alınmasını asla  kabul etmemekle birlikte güzel günlere olan inancımız ve kararlılığımızdan hiçbir şey kaybetmeden partimizdeki bazı kimselerin antidemokratik uygulamalarının sona ermesi adına, yönetim kurulu üyeleiğinden istifa ediyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi’nde bundan böyle görevimiz olmadan ama onurlu bir şekilde hizmet etmeye devam etmekten asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.
Hazırlanan ve okunan basın metnine Şerif Kaya, Sezai Mutluer, Osman Gönül, Olcay Kaya, Hayri Arslan, Yücel Erkal, Hacer Efe, Cansu Uçar Çelikbiz, Necmi Arda ve Sevim Karasalih’in imza koydu.
CHP Kırklareli İl Yönetimi’nde 10 Yönetim Kurulu Üyesi’nin birden istifa etmesinin ardından İl Yönetimi göreve devam konusunda bıçak sırtı kaldı.Yapılan son istifaların ardından İl Yönetimi, tüm yedek yönetim kurulu üyelerinin yazı ile çağrılmasının ardından İl Yönetim Kurulu 14 kişiyi bulursa görevine devam edecek.
Eğer yöentim Kurulu tarafından 14 üye  bulunmazsa İl Yönetim Kurulu düşecek. Bunun üzerine Genel Merkez tarafından atanacak geçici İl Yönetim Kurulu partiyi 45 gün içinde İl Başkanlığı kongresinde seçilen  mevcut delegelerle seçime götürecek.

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi