Hoşgeldiniz  

BÖLGENİN DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI EMİN ELLERDE

admin | 20 Ocak 2020 | Manşet A- A+


Çalışma Grubu kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti
 
Yereldeki doğal ve kültürel varlıkların ortaya çıkarılması ve korunması doğrultusunda çalışmalar yürüten Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu, Üsküp beldesi sınırları içinde, antik çağa ait olduğu düşünülen bir sahada kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçerek ilgili kurumların alanda ön inceleme yapmasını sağladı
 
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, kuruluş amacı, yereldeki doğal ve kültürel varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilmesi olan Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun faaliyetleri neticesinde çok sayıda tabiat ve kültür varlığının gün yüzüne çıkarılarak envantere girip, tescil edildiğini ifade etti. Çalışma Grubu’nun son olarak Üsküp beldesi sınırları içinde, antik çağa ait olduğu düşünülen bir sahada kaçak kazı yapıldığı haberi üzerine ilgili kurumlara haber vererek, Müze Müdürlüğü yetkililerinin alanda ön incelemede bulunmasına aracı olduğuna işaret eden Çidem, Çalışma Grubu’na emeklerinden dolayı teşekkür etti. Çidem ayrıca müracaatlarına duyarlılık gösteren kurumlara da teşekkürlerini iletti.
Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu’nun kuruluş amacı ve çalışma ilkelerinden birisi de, yereldeki doğal ve kültürel varlıkların korunması, ortaya çıkarılması, tanıtılması ve tescil edilerek, gelecek nesillere taşınmasıdır. Çalışma grubunun üyeleri ve gönüllülerden, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi’ne ulaşan bilgiler, ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra Emniyet birimleri ile de paylaşılarak süreçler yakından takip edilmektedir.
Son olarak ilimiz Üsküp sınırlarında bulunan antik çağa ait olduğu düşünülen bir sahada kaçak kazı yapıldığı haberi üzerine ilgili kurumlara haber verilerek gerekli bilgilendirilmeler yapılmış, bu bilgilendirme doğrultusunda Müze Müdürlüğü yetkilileri alanda ön incelemede bulunmuşlardır.
Çalışma grubumuzun gönüllülük kapsamında yürüttüğü çalışmalar, Trakya Platformu’nun bilim ve hukuk kurulları desteğiyle, ilimiz sınırları içinde her alanda devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucunda gün yüzüne çok sayıda tabiat ve kültür varlığı envantere girmiş, tescil edilmiş ve tescil aşamasındadır. Emek veren, destek ve katkı sunan kişilere, kurumlara ve Kırklareli Müze Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz dedi.
64 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi