Hoşgeldiniz  

BİR TARİH DAHA CANLANDI

admin | 07 Temmuz 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

Kırklareli Merkez Yayla Mahallesinde bulunan ve 2005 yılındaki büyük yangınla fonksiyonunu kaybeden Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu ile yanında bulunan Defterdar Evi Binası Kırklareli Valiliği tarafından restore ettirilerek, otel olarak kullanılmak üzere ihaleleri yapıldı.

Kırklareli Valisi Osman BİLGİN’in hassasiyetle üzerinde durduğu Yayla Mahallesinde bulunan Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu ile yanında bulunan Defterdar Evi Binası restorasyonu tamamlandı. Hizmete açılacak olan tarihi ve kültürel yapılarla kentin kalbi Yayla Mahallesi’nde atacak.

Tescilli taşınmaz yönünden en yoğun merkezi ve Kırklareli’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yayla meydanında ki konutların son dönem turizm ve kültürel gelişme planına göre restorasyonunun yapılması Kırklareli’nde büyük bir açık olan konaklama sorununu ve aynı zamanda bu konutlarda otel olarak kullanarak çözülmesi planlanmaktadır.

Bu bağlamda bir ilki başlatmak ve örnek olmak için otel olarak kullanılmak üzre ihalesi yapılan Vali Faik Üstün İlkokulu ve Defterdar evi binaları konusunda açıklama yapan Valimiz Sayın Osman BİLGİN;

“ Bilindiği üzere 2005 yılında talihsiz bir yangın olayında Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu ile yanında bulunan Defterdar Evi Binası kullanılmaz hale gelmişti. Kırklareli Valiliğimiz olark yapılan proje ve restorasyonlar ile bu tarihi binalarımızı tekrar ilimize kazandırdık.

İlimizin tarih kokan ve ilk yerleşim yerlerinden biri olan Yayla Mahallesinde yapılan çalışmalar ve restorasyonlar ile son dönemlerle binlerce yerli ve yabancı turisti ilimizde ağırlamanın mutlunun yaşıyoruz. Ancak bununla birlikte turistlerimize konaklama alanları konusundada sıkıntı çekiyoruz. Bizde bu sıkıntıyı giderebilmek, istihdam yaratabilmek, örnek olmak ve bir ilki başlatmak için bu yerlerimizi otel olarak projelendirdik. Akabinde restorasyonu tamamlanarak belirlenen fonksiyon kazandırdık. Bu sayede kültürel mirasımıza sahip çıkıldığı gibi, ilimizin turizm potansiyeline katkı sağlanacak.

Kırklareli Vali Faik Üstün İlkokulu ve Defterdar Evi binaları otel olarak kullanılmak üzere ihale edilerek; ihalede en yüksek teklifi veren 25 yıl süre ile, ilk yıl kira bedeli 156.000,OOTL olacak şekilde yapılan sözleşme şartları doğrultusunda yer teslimini yaptık.”dedi.

127 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi