Hoşgeldiniz  

ADD’DEN SİVAS KATLİAMINI PROTESTO AÇIKLAMASI

admin | 05 Temmuz 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

 

ADSivas Katliamının 26 ncı yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD ) Kırklareli Şubesi bir basın açıklaması yaptı.

2 Temmuz günü saat 17.00 de ADD yönetimininde katıldığı basın açıklamasını Kırklareli Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Hayrı Girgin okudu. Girgin okuduğu basın açıklamasında,

Sivas Katliama’nın 26.yıl dönümünü büyük hüzünle ve acıyla idrak ediyoruz.35 aydınımızı yakan zihniyet laik, demokratik ve hukuk üstünlüğüne dayalı Cumhuriyetimize saldırmıştı.Bunu çok iyi biliyoruz.

Hallac-ı Mansur’dan Şeyh Bedrettin’,e, Pir Sultan’dan Turan Dursun’a, Bahriye Üçok’tan Uğur Mumcu’ya kadar onlarca hatta yüzlerce aydınımız uygarlık savaşımında bulunmak,karanlıkları aydınlatmak için canlarını verdiler. Dünya tarihi uygarlık mücadelesi ile doludur.Bundan sonra da ”ileri  ile gerinin, aydınlık ile karanlığın, iyi ile kötünün ” mücadelesi her devam edecek ve ışık karanlığı yenecektir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş ve kuruluş sürecinin esaslarını Sivas kongresi ile Sivas’ta ilan etmişti.’ Tam bağımsızlık ‘ ilkesi laik, demokratik, sosyal, üniter ve hukuk devleti özelliklerini kapsayan ulus devletin, yani Türkiye Cumhuriyetinin habercisiydi.
Sivas bu anlamda Cumhuriyet Devriminin en önemli kavşağıdır.Önemli kalesidir, önemli kilometre taşıdır.Yıllarca, siyasi iktidarlarca beslenen gerici yapıların ‘ Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak ‘ sloganlarını unutmadık. Oy uğruna Sivas katliamına seyirci kalanlar, ülkemizi tek kişi yönetimine taşımış, parlementer  çoğulcu sistemi ortadan kaldırmış, Gazi Meclisi’in itibarını yok etmiş v Atatürk Devrimi kazanımlarına savaş açmıştır.
2 Temmuz Katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir.Tartışmasız gerici bir isyandır.Bu isyanın unutttulması mümkün değildir.Tüm bu nedenlerle, 2 Temmuz Katliamı’ndan çıkarılacak dersler çok önemlidir. Laiklik ilkesi, toplumsal barışın, huzurun ve bağımsızlığın vazgeçilmesidir.
Gerici. bölücü iş birlikçi güç odaklarına ve yapılanmalarına izin verilmeyecektir.Devrim kanunları mutlaka uygulanacaktır.Parlementer sisteme, özgürlükçü, çoğulcu siyasi yaşama yeniden geçilecektir.
2 Temmuz Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.Ailelerine, sevenlerine ve tüm ulusumuza tekrar başsağlığı diliyoruz dedi.
133 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi