Hoşgeldiniz  

ADALET VE CESARET KURULTAYI SONRASI 

admin | 15 Şubat 2018 | Köşe Yazıları


admin
mansethaber39@hotmail.com

15
CHP 36. olağan Adalet ve Cesaret Kurultayı bir demokrasi şöleni olarak tarihe geçmiştir. Genel Başkanlık, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği seçimleri büyük bir çekişme içinde geçmiş ve sonunda kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. En sade üyeden, oy kullanan kurultay delegelerine kadar herkes ülkeyi yönetecek, partiyi iktidara taşıyacak kadroları seçmek için büyük bir özveri içinde kurultaya katılım sağlamış ve büyük ilgi göstermiştir. 2gün süren demokrasi şöleninde ilk gün Genel Başkanlık seçimi yapılmış, pazar günü ise PM ve YDK üyelerinin seçimi gerçekleştirilmiştir.

Kurultay sonrası CHP ne mesaj vermiştir? bu noktada kurultay sonuç bildirgesi açıklanmıştır.

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı Sonuç Bildirgesinde, “CHP, kökleri Kuvayı Milliye’ye dayanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde tam bağımsız, laik, demokrat ve çağdaş Türkiye’nin kurucu Partisidir. 80 yıllık (1923 – 2002) Cumhuriyet tarihi boyunca bütün Cumhuriyet hükümetlerinin katkısıyla uçurumun kenarında yıkık bir ülkeden, içerde ve dışarıda saygın ve güçlü bir ülke konumuna gelmişti. Ancak; bugün Cumhuriyetimizin temeli olan kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılmış, tek adama dayalı parti devleti kurulmuştur. Darbe girişimi bahane edilerek karşı darbe gerçekleştirilmiş ve ilan edilen OHAL aracılığıyla temel hak ve hürriyetlerimiz yok edilmiştir. Milli servetimiz ve birikimlerimiz yağmalanmış, geniş halk kitleleri işsizlik ve yoksulluğa mahkum edilmiştir. Daha acı olanı ise, birlikte yaşama irademiz; ayrıştıran, kutuplaştıran ve ötekileştiren kimlik siyaseti ile aşındırılmıştır. Hiç kimse unutmasın bu ahval ve şerait içinde ülkemizin umudu kuruluşun ve kurtuluşun Partisi olan CHP Cumhuriyetin temel değerleri ve sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinden ödün vermeksizin yoluna devam edecek, ülkemizi çağdaş uygarlığa taşıyacaktır. Hiçbir güç bizi bu kutsal davamızdan alıkoyamayacaktır” denilmiştir.

Bu göstermektedir ki CHP ailesi 2019 seçiminin öneminin farkındadır ve bunun için sokağa çıkmaya, mücadele etmeye ve devlet kuran parti olmanın sorumluluğu ve bilinci ile çalışmaya hazırdır.

İktidar yalan üzerine kurulmuş politikalarla ayakta kalmaya çalışmaktadır. Son olarak; Afrinde mehmetçiklerimiz şehit olurken Başbakan dalga geçer gibi “burdan çıkışta gidiyoruz”  diyerek düşünce yapısını yansıtmıştır. Onların Mehmetçiği ve şehitlerimizi düşündüğü yoktur tüm açıklamalar da bu durumu kanıtlamaktadır.

Şehitlerimizi hiçbir sağ iktidar gerçekten önemsemedi ancak böylesine bir çürümüşlük fotoğrafını da kimse veremedi.

İktidar ve yandaşları şehitliği övüyorlar ama oğulları ya bedelli ya çürük raporlu…Yaptıkları tek şey algı operasyonu ile halkı kandırmak zira görüyoruz ki Askere gitmeyenler Kumanda odalarında  operasyon yönetiyor.

Vergiyi övüyorlar ama şirketleri yurt dışında…

İmam hatipler açıyorlar çocuklarının başka okullarda okutuyorlar. Yalan üzerine kurulu bir iktidar ile yaşıyoruz, bu bağlamda CHP’nin 36 Adalet ve Cesaret Kurultayı ve sonuç bildirgesi önümüzdeki süreç için umut kaynağı olarak karşımızda durmaktadır.

Umudumuzu yeşerten bu bildirge de neler söylenmiştir;

Tek adam rejimine son verilecek ve kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme geçilecektir. Cumhuriyet ve demokrasinin temeli olan laiklik ilkesinden taviz verilmeyecek ne dinin siyasallaştırılmasına ne de siyasetin dinselleştirilmesine izin verilmeyecektir.

OHAL derhal kaldırılacak, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yasama ve yargı denetimine alınacak ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde bulunan FETÖ’nün siyasi ayağı kesinlikle ortaya çıkarılacaktır.

Yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü sağlanarak, tüm vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği güvence altına alınacak, seçimler adil ve güvenli olacaktır.

Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözülecektir.

Çağdaş demokrasilerde 4. güç olarak benimsenen medya özgürlüğü sağlanacaktır.

Yüksek katma değerli kapsayıcı büyüme hedeflenecek, eğitim ve sağlık parasız, kaliteli ve ulaşılabilir olacaktır.

Devlet şeffaf, tarafsız ve hesap verebilir olacak, kamuda tüm atamalar liyakata uygun yapılacaktır.

Asgari ücret vergi dışı bırakılacak, taşeronların tümü kadroya alınacak, tüm kamu ve özel sektör çalışanlarına sendikalaşma özgürlüğü tanınacak, sendikalaşma özendirilecek, eşit işe eşit ücret uygulanacaktır

Şehit aileleri ve gazilerimiz arasında uygulanan ayrımlar kaldırılacak, şehit aileleri ve gazilerimiz Milletvekillerine tanınan hak ve imkanlardan yararlanacaktır.

“Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesiyle bütün komşularımızla ulusal çıkarlarımız gözetilerek iyi ilişkiler kurulacak, AB müktesebatına uyum sağlanacak, AB’ye tam üyelik hedeflenecektir.

Havamız, toprağımız ve suyumuz korunacak, denizlerimizin, ormanlarımızın ve tarım arazilerimizin yağmalanmasına izin verilmeyecektir.

Cumhuriyet ve demokrasi, laik ve çağdaş yaşam, eşitlik, özgürlük ve dayanışma, adalet ve cesaretle kurtarılacak, korunacak ve yüceltilecektir.

Sonuç olarak;

Türk siyasi yaşamının belki de dönüm noktasını oluşturacak 2019 seçimlerine partimizin temel politikalarını hazırlayacak, vizyonunu ve ana stratejilerini belirleyecek Parti Meclisi üyeleri tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Cumhuriyete, manevi ve kutsal değerlerimize, yaşam hakkına kast edenlerin hedefleri apaçık ortadadır.

60 yıldır sağ politikaların egemen olduğu ülkemizde; iktidar hedefinde kararlılıkla yürüyen, örgütsel bilinci ve ahlakı içine sindirmiş ve yüreği soldan atanların yeni birşeyler söylemesi yeni bir yol çizmesi gerekmektedir.

Bu kurultay sonuç bildirgesi hepimize umut olmuştur. Umutlarımızın gerçeğe dönmesi umuduyla.

431 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi