Hoşgeldiniz  

İL GENEL TOPLANTISINA ”ÇEVRE KİRLİLİĞİ ” DAMGA VURDU

admin | 17 Haziran 2019 | Gündem, Manşet A- A+

Kırklareli İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantısında gündemde yer alan konuları görüşmek üzere İl Genel Meclis Toplantı salonunda toplandı.
10.06.2019 tarih saat 11.00 de 5 bileşim üzerinden yapılan toplantının son gününe Kırklareli AKP Milletvekili  Selahattin Minsolmaz’da katılarak bir konuşma yaptı ve yeni seçilen İl Genel Meclis üyelerine hayırlı olmasını dileyerek Türkiye gündemi hakkındaki görüşlerini ifade etti.
İl Genel Meclis toplantısının 14.06.2019 tarih saat 11.00 de toplanan 5 nci bileşimindeki oturumunda  ilimizde yaşanan Çevre Kirliliği damgasını vurdu. Kırklareli’nin köylerinden geçerek Ergene nehrine varan derelerde meydana gelen kirlilik ve balık ölümlerini araştıran Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun hazırladığı rapor, Kırklareli İl Genel Meclisi Haziran Ayı Toplantısı’na damga vurdu.
Gündemin 14. maddesi olarak görüşülen, “Kırklareli sınırları içinde bulunan Kavaklı, Yenimahalle, Karacaoğlan, Kuzuçardağı, Oruçlu, Kadıköy, Çiğdemli, Katranca köylerinden geçen ve Ergene nehrine dökülen derenin, yağmur yağdıktan sonra nereden geldiği belli olmayan kimyasal atıklar ile kirlenmesi, derede yaşayan tüm balık ve canlıların ölümüne sebebiyet vermesi ve pis koku ile çevreyi kirletmesi hakkındaki konunun araştırılması teklifi” hususunda Çevre ve Sağlık Komisyonu rapor sundu. MHP’li Meclis Üyesi Tarık Dökmeoğlu tarafından sunulan raporda; Kırklareli Merkez ilçeden geçen derelerin Ergene nehrine yaklaştıkça kirliliğinin arttığı, çok düşük saflıkta olduğu ve kimyasal tehditler içerdiği kanaatine varıldığı belirtildi.
Komisyon tarafından hazırlana raporda  yaşanan kirliliğin ardından bu durumun halk sağlığını tehdit ettiği vurgulandı. Bölgede yaşayan vatandaşların şikayetlerine yer verilen raporda, “Son yıllarda  bizzat tarımla uğraşan vatandaşlarımız tarafından derenin hızlı biçimde kirlendiği, balık ve diğer suda yaşayan hayvanların hızla öldükleri, hayvanlarını artık dereden sulayamadıkları, yetiştirdikleri sebzeleri dere suyunun kirlenmesinden sonra gönül rahatlığı içinde sulayamadıklarını sık sık dile getirmeye başladılar. İlgili dereden uzun yıllar su motoru ile çiftçilerimiz su çekerek yetiştirdiği ürünleri sulamakta idiler. Ancak günümüzde dereden motorla doğrudan su çekilerek bitkilerin sulamasına olanak kalmamıştır.“İncelemesini yaptığımız dere, Ergene nehri gibi ölü bir su olmaya doğru hızla yol almaktadır.
deredeki yoğun kirliliğin görülmesinin ardından, komisyonun ilgili yere incelemeye gittiğinde kirlilikte az da olsa bir azalma olduğu ancak Meclis Başkanı Aydın Karakoç’un kirliliğin ihbar edildiği gün bizzat yaptığı incelemelerde suyun simsiyah aktığı ve çok kötü koktuğu gözlemlenerek, deredeki ölü balıkların fotoğraflandığı ifade edildi.Şeytandere sularında çok ciddi kirlenmenin ve bunun sonucunda balık ölümlerinin gerçekleşmesi olayı dikkat çekicidir.Konu ile ilgili
Şeytandere sularında çok ciddi kirlenmenin ve bunun sonucunda balık ölümlerinin gerçekleşmesi olayının yerel ve ulusal basında yer bulmasıyla birlikte, konu komisyon deredeki kirliliğin aza inmesi sebebiyle gerçek bir inceleme yapılamadığı vurgulandı.Ayrıca  “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat edildiğinde, ilgili müdürlük gerekli incelemeleri bazen zamanında, bazen de personel yetersizliğinden zaman geçtikten sonra yapmaktadır. Dereden alınan numunelerin sonuçları komisyonumuz tarafından sözlü olarak talep edildiğinde komisyonumuza verilmemektedir.  Bu da devlete olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır. Komisyonumuzun görüşü, bu dereden alınan numunelerin sonuçlarının ve tutulan tutanakların, kesilen cezaların ve tutarlarının kamuoyu ile paylaşılmasına gerek duyulduğu, paylaşıldığı takdirde kamuoyu, devlete olan güvenin pekişeceği ve kurumların zamanında görev yaptıkları sonucuna varacaktır.” denildi.
MHP İl Genel Meclis Üyesi Tarık Dökmeoğlu konuyla ilgili olarak, komisyon olarak ilgili yere inceleme yapmaya gittiklerinde, yetkililer tarafından yapılan çalışmaların titizlikle yürütülmediğini ve hatta zaman zaman kendilerine hakarete varan sözler sarf edildiğini söylemesi üzerine AKP Grup Başkanı Nihat Sağlam sözlü sataşmada bulunarak ‘ Gereğini yapın, dava açın ‘ dedi..
Raporun sonuç bölümünde ise, “Bu sorun en kısa sürede çözülmez ise bu üç dere de Ergene Nehri’ne dönüşecektir ve kullanılamaz su haline gelecektir. Bu da binlerce çiftçinin üretimden uzaklaşması ve durumunu getirecek, halkımız sağlıklı sebze yiyemeyecektir. Sorunun çözümü; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım Orman Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü elemanları tarafından periyodik kontroller yerine ani baskınlar şeklinde sık sık derelerin çeşitli noktalarından numuneler alınarak, kirliliği yaratan firmaların sıkı denetim altına alınmasından geçmektedir. Hayvan ahırları ve fabrika sahipleri belirli aralıklarla konu hakkında bilgilendirilmesi ve gerekli itinaları göstermeleri talep edilmelidir. Kirletme durumunda en yüksek cezaların uygulanması caydırıcı neden olacaktır. Cezaların sonuçlarının halk ile paylaşılması da tesis sahiplerinin itinalı davranmalarına neden olacaktır. “ ifadelerine yer verildi.
Komisyon Raporu oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve temennilerin ardından İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç  Temmuz ayının tatil olması kararının ardından  Ağustos ayı bileşiminde görüşmek dileğiyle dedi ve oturumu kapattı.

167 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi