Hoşgeldiniz  

admin | 20 Aralık 2018 | Gündem, Siyaset, Yerel Haberler A- A+

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Ankara’da yaşanan tren faciasıyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı.
Lüleburgaz ÖDP İlçe Teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamada 10 yılda 15 tren faciası ”fıtrat mı kader mi yoksa sorumlusu hep makinist mi?” sorusu soruldu.
Yapılan yazılı açıklamada dünyanın her yerinde en güvenli toplu taşıma aracı olan tren,ne yazık ki ülkemizde son 6 ay içerisinde ikinci,son 15 yılda ise 10.kez felaket gibi cinayetlerle can aldı. Dün Ankara’da yaşanan bir kaza değil, aynen Pamukova’da,Çorlu’da,Soma’da,Ermenek’te olduğu gibi göstere göstere gelen bir toplu katliamdır.

Henüz sinyalizasyon sistemi bitmeden Kayaş-Sincan hattını baskı ile devreye sokan siyasi irade bugün yaşanan katliamın doğrudan sorumlusudur.
Bütün diğer kamu kurumlarında olduğu gibi TCDD bünyesinde de özelleştirme süreci ile deneyimli kadroları tasfiye eden, sindiren, işçi sağlığı ve yurttaş güvenliğini birer maliyet unsuru olarak görüp yok sayan; yandaş şirketlere adrese teslim ihalelerle kamu adına ne varsa yağmalanmasına davetiye çıkaran;kontrolsüz ve sorumsuz bir anlayışla demiryolu taşımacılığını yönetilemez bir hale getiren siyasi iktidar, katliamın sorumluluğunu 3-4 tane emekçiye yıkarak kurtulamaz. Bu katliamın doğrudan sorumlusu olan Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürlüğü başta olmak üzere kurum yöneticileri derhal istifa etmeli, sendikalar mühendis odaları ve barolar başta olmak üzere uzman bir heyet tarafından bağımsız bir tetkik yapılması sağlanmalıdır.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak Ankara’daki demiryolu cinayetinde yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da en kısa sürede iyileşme dileklerimizi sunuyoruz.

126 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi