Hoşgeldiniz  

195 BİN KESİLEN AĞACA SUÇ DUYURUSU

admin | 03 Ağustos 2019 | Gündem, Manşet A- A+

 

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi tarafından Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik tarafından Çanakkale Merkez İlçesi sınırları içerisinde gerçekleştirilen “Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni  Projesi”‘nde ÇED Raporu’na aykırı olarak 195.000’den fazla ağacın kesilmesi ile ilgili kişi, tüzel kişi ve kamu görevlileri  hakkında SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

02.08.2017 tarih saat 14.00 te Kırklareli Kent Konseyi adına yapılan  başvuruyu Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Şahin Yetiş, Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, Çevre Meclisi Üyesi Sedat Karacaduralıoğlu ve Gençlik Meclisi Başkanı Samican Sözeri Çanakkale Cumhuriyet Başsacılığına gönderilmek üzere Kırklareli    Cumhuriyet Başsacılığına teslim ettiler Yapılan açıklamada,

ÇED Raporu’na aykırı olarak 195.000’den fazla ağacın kesilmesi hususunda ilgili tüm şüphelilerin cezalandırılması istemidir.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi adına, Ekteki dilekçemizde belirtmiş olduğumuz tüm bu gerekçeler ile Çed Raporu’na aykırı bir şekilde  195 bin ağaçtan çok daha fazlasının kesilmesi işlemini gerçekleştirerek Türk Ceza Kanunu’nun 305. Maddesinde düzenlenen “Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyette Bulunmak Üzere Yarar Sağlama”, 257. Maddesinde düzenlenen “Görevi Kötüye Kullanma” ve Orman Kanunu’na muhalefet suçlarından ve ilgili mevzuattan tüm şüphelilerin cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8.maddesinin ihlal edilmiş sayılması için insan sağlığına gerçek bir zararın verilmiş olmasının şart olmadığını belirtmiştir. Çevre hukuku ve ÇED’in temel mantığı da bu yöndedir. Davalı idarenin dava konusu işleminin hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesi için, insan sağlığının ve doğanın zarar görmesi beklenmemelidir. RİSK OLMASI YETERLİDİR.

1972 Stockholm Birleşmiş Milletler İnsan Çevresi Konferansı(Stockholm Deklarasyonu): Madde 1:İnsanın; hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşamak temel hakkıdır. İnsanın bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumak ve geliştirmek için ciddi bir sorumluluğu vardır.

Ülkemizin nadir eko sistemlerinin korunması  ve gelecek nesillere,  yaşanabilir bir dünya bırakma  sorumluluğumuz gereği bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Anayasa 56. Madde, Anayasa 169. ve 170. Maddeleri, Çevre Kanunu, Orman Kanunu, kamu yararı ilkesi doğrultusunda Yaşamı savunan kişi kurum platformların her şart ve koşulda yanlarında olduk, Olmaya devam edeceğiz. denildi.

22 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi