Hoşgeldiniz  

17-NİSAN SAĞLIKTA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ OLMALI

admin | 20 Nisan 2019 | Genel, Manşet, Sağlık A- A+

Türk Tabipler Birliğine bağlı Kırklareli Tabip Odası Sağlıkta Şiddete Karşı Sağlık Bakanlığını göreve çağırarak bir basın açıklaması yaptı
17 Nisan 2019 tarih saat 12.45 te Kırklareli Devlet Hastanesi Acil önünde yapılan basın açıklamasına sağlık emekçileri ve hekimler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Dr. Halil Muhacır Sağlıkta uygulanan şiddet politikalarını kınayarak yakın zamanda hekim bulmakta zorlanacağız dedi.
Tabip Odası adına yapılan basın açıklamasını Kırklareli Tabip Odası Başkanı Dr. Taner Pehliven okudu. Pehlivan okuduğu basın açıklamasında,

Bizler ülkemizde hekim cinayetlerini gördük. Arkadaşlarımız sağlık hizmetleri üretirken yaşamlarını kaybettiler.Dr. Edip Kürklü 21 Temmuz 1988 tarihinde hastasının yakını tarafından katledildi.
Dr.Göksel Kalaycıoğlu 12 Kasım 2005 tarihinde Çapa Tıp Fakültesi’nde uzun süredir tedavisi için uğraştığı bir hastanın yakını tarafından öldürüldü.
Dr. Ersin Arslan sonradan kendi adını alacak olan Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinde vahşice katledildi, uzun süredir tedavisinin sürdürdüğü hastasının yakını tarafından 17 Nisan 2012 yılında yaşamdan alıkonuldu.
Dr. Kamil Fortun 29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde yargıda çok sayıda dosyası bulunan ve hastanede çalıştırılan bir kişi tarafından katledildi.
Dr. Aynur Dağdemir’in 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun’da bir özel Hastanede yaşamına son verildi.29 Mart 2017 de Dr. Hüseyin Ağır Aksaray’da çalıştığı ASM de saldırıya uğradı ve vahşice yaşamını yitirdi.
Dr..Fikret Hacıosman 2 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da çalıştığı bir özel Hastanede hastası tarafından öldürüldü.Çalışma koşullarının ağırlığından ve idari baskılar yüzünden Dr. Melike Erdem 30 Kasım 2012 tarihinde Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  yaşamına son verdi
Bu tarihler arasında yüzlerce arkadaşımız çalıştığı kurumlarda ölümle yüz yüze geldiler.Kimi zaman Suruç’ta olduğu gibi Hastaneler basıldı, kimi zaman Urfa da tanıklık ettiğimiz gibi hekimlerin kafalarında kaldırım taşları parçalandı, bazen İzmir’de  de olduğu gibi Aile Sağlık Merkezleri basılıp Hekimlerin kafaları kırıldı. Sağlıkta şiddet bitmiyor, gün geçmiyor ki yeni ve planlanmış saldırılarla karşı karşıya kalmayalım. Daha dün Adana’da bir Aile Sağlığı Merkezi’nde korkunç bir saldırı ile yüz yüze kaldı hekimler. Tüm bu saldırılardan sonra kimi zaman iş bıraktık, kimi zaman Hastanelerimizin sağlık kurumlarının bahçelerine çıktık uyarı eylemleri yaptık. Kimi zaman hakla şiddete birlikte dur diyelim dedik. nöbetler tuttuk, bazı gün geldi TBMM de sabahlara kadar komisyon toplantılarına katıldık.Ve bu şiddeti durdurmanın çarelerini bulmaya çalıştık, yürüyüşler yaptık. Ancak AKP iktidarı tüm bu katliamları ve Hekimlerin sağ duyusunu görmesine karşın Sağlıkta Şiddeti durdurma noktasında bir adım bile atmadı.Tam tersine Hekimlerin yaşamlarını ve çalışma haklarını yok sayan uygulamalarını, arttırarak sürdürdü.SABİM ve CİMER gibi uygulamaları ile Hekimleri hedef tahtasına oturtmaktan asla geri adım atmadı.Neredeyse biraz da hak ediyorsunuz dercesine Hekimlere iletişim dersleri vermeye çalıştılar.Performans ve özelleştirme uygulamalarının sağlıkta şiddeti arttırdığına yönelik görüşlerimizi dikkate almadılar.Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladığımız yasa tasarını görmezden geldiler.17 Nisan ” Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü ” olsun dedik onu bile ellerinin tersi ile ittiler.Sağlık Bakanlığı dün olduğu gibi bugün de Türk Tabipleri Birliğinin Sağlıkta Şiddeti Önlemeye yönelik görüşlerini umursamazdan gelerek ve taleplerine kulaklarını tıkayarak öldürülen tüm hekimlerin katliamında kolaylaştırıcı olmuştur. Öldürülen Hekimlerin çalıştıkları Hastanelerde yöneticilik yapanlar hakkında bir soruşturma açma gereğini bile görmeyerek Sağlıkta Şiddeti Durdurma konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermiştir.

Türk Tbipler Birliği Dr Ersin Arslan’ın ölüm yıldömümünde tüm Hekimlerin can güvenliğini sağlamak için sürdürdüğü mücadeleyi bir an olsun bile gündeminden düşürmeyecek ve başarıyı yakalayana kadar mücadelesinden geri adım atmayacaktır.
Bugün tekrar Sağlık Bakanlığı Hekimlerin ve Tüm Sağlık çalışanların can güvenliğini sağlamak konusundaki sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyoruz. Şiddete karşı Sağlık Bakanlığının Hekimlerin yegane örgütü TTB ile ortak hareket etmeye çağırıyoruz bu doğrultuda ” 17 Nisan’ın Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü ” olarak kabul edilmesini ve Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa talebimizin yaşama geçirilmesinin önemli bir adım olacağını tüm kamuoyu önünde Sağlık Bakanlığından talep diyoruz.dedi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Kırklareli Manşet Haber Gazetesi